Kanser nedenleri

Gen mutasyonları ne yapar?

Gen mutasyonlarına neden olan şey nedir?

Kansere, hücrelerdeki DNA’ya yapılan değişiklikler (mutasyonlar) sebep olur. Bir hücrenin içindeki DNA, çok sayıda bireysel gen içerisine paketlenir; her biri, hücrenin hangi işlevleri yerine getireceğini ve büyüyüp bölmekle birlikte nasıl yönlendirileceğini gösteren bir dizi talimat içerir. Talimatlardaki hatalar hücrenin normal işlevini durdurmasına ve hücrenin kanserli olmasına neden olabilir.

Gen mutasyonları birbirleriyle nasıl etkileşim kurar?

Bir gen mutasyonu, sağlıklı bir hücrenin

Bu mutasyonlar kanserde en yaygın olanlardır. Ancak birçok başka gen mutasyonu kansere neden olabilir.

Gen mutasyonları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, örneğin

Normal mutasyonlar, normal hücre büyümesi sırasında sıklıkla ortaya çıkar. Bununla birlikte, hücreler bir hatanın oluştuğunu anlayan ve hatayı onaran bir mekanizma içerir. Ara sıra, bir hata kaçırıldı. Bu, bir hücrenin kanserli olmasına neden olabilir.

Doğduğunuz ve yaşantınız boyunca edindiğiniz gen mutasyonları birlikte kansere neden olur.

Örneğin, sizi kansere eğilimli bir genetik mutasyona sahipseniz, bu kanserden emin olduğunuz anlamına gelmez. Bunun yerine, kansere neden olmak için bir veya daha fazla gen mutasyonuna ihtiyacınız olabilir. Devralınan gen mutasyonu, kansere neden olan belirli bir maddeye maruz kaldığında sizi kanser geliştirmek için diğer insanlara göre daha olası hale getirebilir.

Kanserin oluşması için kaç tane mutasyonun birikmesi gerektiği açık değildir. Muhtemelen bunun kanser türleri arasında değişiklik gösterdiği düşünülmektedir.