Kanser teşhisi? Sırada ne olacağı konusunda tavsiyeler

Bir doktorun hangi niteliklerini arındırmalısınız?

Bir doktora bak

Tedavi seçenekleri tartışırken ne düşünmelisiniz?

Doktorunuzla olan ilişkinizi bir çalışma ortaklığı yapın. En iyi tedavi ilişkisi, sorular sorduğunuz ve bakımınıza katıldığınız bir ilişki.

Tüm kanser tedavilerinin kötü yan etkileri var mı?

Doktorunuzla tedavi seçenekleri tartışırken, bunu anlayın

Aileniz ve arkadaşlarınız hangi rolü oynayabilir?

Tedavi gelişiyor. Geleneksel olarak cerrahi, çoğu kanser tedavisinin temel dayanağı olmuştur.

Daha yakın zamanlarda, kanseri tedavi etmek için daha az kapsamlı operasyonlara yönelik bir hareket vardı.

Örneğin, bir nesil önce meme kanseri olan kadınlara radikal mastektomi yapıldı. Günümüzde pek çok durumda göğüs kanserli yumru ve kanser çevresindeki bir emniyet dokusu marjını ortadan kaldırarak ve radyasyon tedavisi ve bazen kemoterapi ve hormon tedavileri ile korunmaktadır. Bu yaklaşım, daha kapsamlı operasyonlar kadar etkili olabilir.

Tedavi seçenekleri değişir. Hastalığınız ve onu tedavi etmek için sıklıkla kullanılan yaklaşımlar hakkında bilgi edinin.

Bazı kanserler radyasyona daha iyi yanıt verirken bazı kanserler kemoterapi veya hormonal tedavilere yanıt verir. Bazıları bir çeşit terapi gerektirirken, bazıları kombinasyon gerektirir.

Bazen tedavi yerine basit gözlem yeterlidir. Bazı kanserler semptomlar az da olsa az bulunur ve çok az rahatsızlık verirler ve ağrı az ya da azdır. Uzun süre etkisiz kalabilirler. Bu gibi durumlarda tedavi genelde yaşam kalitenizi arttırmaz.

Diğer kanserler agresiftir ve büyük olasılıkla büyük problemlere neden olacaktır. Bu vakalarda tedavi gerekebilir.

Herhangi bir tedavi olmadan ne olacağını sorun ve yanıtı beklenen tedavi sonuçlarıyla karşılaştırın.

Tedavilerin yan etkileri vardır. Hangi yan etkilerin beklenileceğini ve tedavinin nelere yarar sağladığını anlayın. Ardından yararları elde etmek için yan etkileri tolere etme konusundaki istekliliğinizi tartın.

Terapinin hedefleri değişebilir ve yalnızca amacınıza ulaşmak için hangi yan etkileri kabul etmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Örneğin, iyileştirilebilir bir hastalığı olan genç biriyseniz, hastalığınızı ortadan kaldırma şansınız için çok ciddi ve kısa vadeli yan etkilere tolere etmeye razı olabilirsiniz. Ancak, 85 yaşındaysanız ve tedavi edilemez bir hastalığınız varsa, amaç yalnızca bir veya iki ay daha yaşamak için olursa, kötü yan etkileri kabul etmemeye karar verebilirsiniz.

Doktorunuza tedavinin neyi başaracağını sorun.

Örneğin, doktorun tedavinin hayatta kalma oranını yüzde 50 oranında arttıracağına dair ifadesi kulağa harika geliyor. Ancak eğer yüzde 50, sekiz haftadan 12 haftaya kadar yaşam süresini uzatırsa ve kalan haftalar mide bulantısı, güçsüzlük ve yorgunlukla mücadele etmekle geçiniyorsa belki pek fazla kazanamamışsınızdır.

Şart değil. Kanser tedavilerinin yan etkileri vardır, ancak çoğu öngörülebilirdir.

Doktorunuz, birçok yan etkiyi önlemek için bir planı ana hatlarıyla çizebilir ve başkalarını tedavi altına alabilir veya azaltabilir.

Genel olarak, yan etkiler geri dönüşümlüdür ve onlarla baş etmenize yardımcı olmak doktorunuzun odak noktası olmalıdır.

Tedaviyi seçerken olası yan etkileri göz önünde bulundurun, ancak çoğunun duyduğunuz kadar kötü olmadığını da bilin.

Neler beklediğinizi doktorunuza sorun.

Bu soruların yanıtlarını bulun. Tedaviniz sizin kararınızdır.

Niyetlerinden en iyisine sahip olabilirler, ancak aile ve arkadaşlar araştırma çabalarıyla sizi zor duruma düşürebilir. Ayrıca, yan etkileri ve sonuçları tam olarak anlayamadıklarında agresif tedaviyi savunmak için aşırı hevesli olabilirler.

Ancak arkadaşlarınız ve aileniz hayatta kalmak için çok önemlidir. Birçok çalışma kanser sağkalımı ile sosyal ilişkileri ilişkilendirmektedir. Ama sınırlarını bil. Dinlenmek ve yeniden bir araya gelmek iyidir.

Önceliklerinizi belirleyin ve sınırlamalarını kabul edin.