Karbamazepin (oral yol) uygun kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilaç ilâç rehberi ile birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Bu ilacı almadan önce anlamadığınız herhangi bir şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Karbamazepin, mide rahatsızlığı (bulantı ve kusma) şansını azaltmak için yemeklerle birlikte alınmalıdır.

Karbamazepin uzatmalı salınımlı kapsüllerin karnınızı rahatsız etmediği sürece yemeklerle birlikte alınmaları gerekmez. Uzun süreli salınan kapsüllerin içeriği, bir çay kaşığı elmalı çay veya diğer benzer yiyeceklerin üzerine serpilebilir. Kapsül veya içeriği ezilmemeli veya çiğneyilmemelidir.

Uzun süreli salınımlı tabletler tamamen yutulmalı ve ezilmeli veya çiğneyilmemelidir. Hasar görmüş veya cips veya çatlak bulunan uzun süre açık tabletleri kullanmayın.

Depolama

Greyfurt ve greyfurt suyu vücudun miktarını arttırarak bu ilacın etkilerini artırabilir. Bu ilacı alırken greyfurt yememeli ya da greyfurt suyu içmemelisin.

Ağrıyı hafifletmek için bu ilacı kullanıyorsanız

Tegretol® oral süspansiyonu kullanıyorsanız

Tegretol® tabletleri aynı dozda (miligram sayısı) bile Tegretol® oral süspansiyonundan farklı çalışır. Doktorunuz size söylemediği sürece tabletlerden oral süspansiyona geçmeyin.

Tegretol® tek başına veya diğer nöbet ilaçları ile birlikte kullanılabilir. Tegretol® ile birlikte diğer nöbetçi ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.