Kırık bacak tedavileri ve uyuşturucular

Bacağın ayarlanması

Kırık bir bacağın tedavisi, mola alanına ve yerine bağlı olarak değişir. Stres kırıkları sadece istirahat ve immobilizasyon gerektirebilir. Kırıklar, aşağıdaki kategorilerin bir veya daha fazlasına sınıflandırılır

Immobilizasyon

Kırık bir bacak için başlangıç ​​tedavisi genellikle bir acil serviste veya acil bakım kliniğinde başlar. Burada, doktorlar genellikle yaralanmalarınızı değerlendirir ve bacağınızı bir splint ile hareketsizleştirir. Yerinden oynamış bir kırığa sahipseniz, doktorunuz splint uygulamadan önce parçayı uygun konumlarına getirmeniz gerekebilir – indirgeme adı verilen bir işlem. Bazı kırıklar, dökülmeden önce şişme oranının düşmesine izin vermek için bir gün splintlanır.

Bacağındaki kırık kemiğin hareketini kısıtlamak, düzgün bir iyileşme için önemlidir. Bunu yapmak için, splint veya atım yapmanız gerekebilir. Altı ila sekiz hafta veya daha uzun süre etkilenen bacıktan kilo vermek için koltuk değnekleri veya baston kullanmanız gerekebilir.

Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için doktorunuz asetaminofen (Tylenol, diğerleri) veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya bunların ikisinin bir kombinasyonu gibi bir tezgah üstü ağrı kesici tavsiye edebilir. Şiddetli ağrı yaşıyorsanız, doktorunuz daha güçlü ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.

Dökümünüz veya splintiniz çıkarıldıktan sonra, sertleşmeyi azaltmak ve yaralı bacağınızı hareket ettirmek için muhtemelen rehabilitasyon egzersizlerine veya fizik tedaviye ihtiyacınız olacak. Bacağınızı bir süre kullanmadıysanız, yaralanmamış bölgelerde sertlik ve zayıflamış kaslarınız bile olabilir. Rehabilitasyon yardımcı olabilir, ancak ciddi yaralanmaların tam iyileşmesi için birkaç ay, hatta daha uzun sürebilir.

İmmobilizasyon en kırık kemikleri iyileştirir. Bununla birlikte, şifalar sırasında kemiklerin uygun konumunu korumak için plakalar, çubuklar veya vidalar gibi iç tespit cihazlarını implantasyon için ameliyata ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki yaralanmalara sahipseniz, bu iç tespit cihazları gerekli olabilir

Bazı yaralanmalar için, doktorunuz ayrıca harici bir fiksasyon cihazı önerebilir – bacağınızın dışına kemik ile iğnelerle bağlanmış bir çerçeve. Bu cihaz, iyileşme sürecinde stabilite sağlar ve genellikle altı ila sekiz hafta sonra çıkarılır. Dış fiksasyon cihazına bağlı olan cerrahi iğnelerin etrafında bir enfeksiyon riski vardır.

İlaçlar

Terapi

Cerrahi ve diğer işlemler