Klonazepam

Terapötik Sınıf: Antianeksiety

Klonazepam için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Benzodiazepin, Kısa veya Ara Aktiflik

Klonazepam sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Klonazepam için aşağıdakiler düşünülmelidir

Hiç klonazepam veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, nöbet bozukluğu olan çocuklarda klonazepamın kullanımını sınırlayacak pediatriye özgü problemler göstermedi. Bununla birlikte, panik bozukluğu olan çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda klonazepamın kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda, karışıklık ve şiddetli uykulu olma veya yaşla ilgili kalp, karaciğer veya böbrek sorunlarına (bu da, klonazepam alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyumu gerekli kılabilir) muhtemeldir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Klonazepam’ı kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Klonazepam kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık bakımı uzmanınızın bilmeniz özellikle önem taşır. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle klonazepam kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biri ile klonazepam kullanılması belirli yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Klonazepam’ı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ne sıklıkta klonazepam kullandırabilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı klonazepam kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Klonazepam’ı sadece doktorunuzun talimatlarına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Siz veya çocuğunuz oral yoldan parçalanan tableti (gofret) kullanıyorsa, tableti tutmadan önce ellerinizin kuru olduğundan emin olun. Almaya hazır olana kadar tablet içeren blister ambalajını açmayın. Folyoyu soyarak kabı blister paketinden çıkarın. Tableti folyoyla itmeyin. Tableti kırmayın veya bölmeyin. Tableti ağzınıza koyun. Hızlı bir şekilde erir. Tablet eridiktan sonra bir yudum su içebilirsiniz.

Farklı hastalar için, klonazepam dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler, sadece klonazepamın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar klonazepam özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi ve ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi ve dozu değiştirmeye izin vermesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken klonazepam’ı kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz nöbet ilacı almakta olan hastalar için hamilelik kayıtlarına geçmenizi isteyebilir.

Klonazepam uyuşukluk, düşünme ile sorun, hareketleri kontrol ile sorun veya açıkça görme ile ilgili sorunlara neden olabilir. Araç kullanmadan önce klonazepam’a tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun, makineler kullanın veya uyanık değilseniz veya iyi düşünemiyorsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Klonazepam’ın doğru kullanılması

Klonazepam, bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Çocuğunuz ya da bakıcıınız bu yan etkileri fark ederseniz hemen doktorunuza veya çocuğunuzun doktoruna bildirin.

Eğer siz veya çocuğunuz büyük dozlarda veya uzun süre klonazepam kullanıyorsa, önce doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu, durumunuzun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve konvülsiyonlar (nöbetler), halüsinasyonlar, mide veya kas krampları, titreme veya alışılmadık davranış gibi çekilme belirtilerinin olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Klonazepam, alkol ve diğer merkezi sinir sistemi (CNS) depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler antihistaminikler veya alerji veya soğuk algınlığı için ilaçlar, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, barbitüratlar (nöbetler için kullanılır), kas gevşetici veya anestetik (uyuşturucu ilaçlar), bazı diş anestezikleri dahil olmak üzere. Klonazepam kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Klonazepam kullanırken alınması gereken önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Programı 4 Kötüye kullanım için bazı potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Bipolar Bozukluk Seroquel, lityum, Klonopin, Abilify, Lamictal, ketiapin

Panik Bozukluğu Xanax, sertralin, Zoloft, Prozac, alprazolam, lorazepam

Klonazepam Yan Etkiler

Klonazepam

Periyodik ekstremite hareket bozukluğu baklofen, Klonopin, ropinirol, pramipeksol, Requip, Mirapex

Nöbet Önleme Klonopin, diazepam, Valium, Topamax, Lamictal, topiramate