Kloramfenikol oral, intravenöz, enjeksiyon

Ciddi ve ölümcül kan disrasileri (aplastik anemi, hipoplastik anemi, trombositopeni ve granülositopeni) kloramfenikol uygulamasından sonra ortaya çıktığı bilinmektedir. Lösemide daha sonra sonlanan kloramfenikol’e atfedilen aplastik anemi raporları var. Kan diskrasisi, bu ilaç ile hem kısa hem de uzun süreli tedaviden sonra ortaya çıkmıştır. İlaç tedavisi süresince yeterli kan çalışmalarının yapılması esastır.

Ciddi ve ölümcül kan disrasileri (aplastik anemi, hipoplastik anemi, trombositopeni ve granülositopeni) kloramfenikol uygulamasından sonra ortaya çıktığı bilinmektedir. Lösemide daha sonra sonlanan kloramfenikol’e atfedilen aplastik anemi raporları var. Kan diskrasisi, bu ilaç ile hem kısa hem de uzun süreli tedaviden sonra ortaya çıkmıştır. İlaç tedavisi süresince yeterli kan çalışmalarının yapılması esastır.

Kloramfenikol için kullanır

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Kimyasal Sınıf: Kloramfenikol (sınıf)

Kloramfenikol, vücudun değişik yerlerinde ciddi enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bazen diğer antibiyotiklerle verilir. Bununla birlikte, kloramfenikol, soğuk algınlığı, grip, diğer virüs enfeksiyonları, boğaz ağrısı veya diğer küçük enfeksiyonlar için veya enfeksiyonları önlemek için kullanılmamalıdır.

Kloramfenikol, yalnızca diğer ilaçların çalışmadığı ciddi enfeksiyonlar için kullanılmalıdır. Kloramfenikol, kan sorunları ve göz sorunları dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir. Kan sorunlarının belirtileri soluk cilt, boğaz ağrısı ve ateş, olağandışı kanama veya morarma, alışılmadık bir yorgunluk veya zayıflıktır. Siz ve doktorunuz, iyi kloramfenikolün alacağı risklerin yanı sıra, iyi kloramfenikol hakkında konuşmalısınız.

Kloramfenikol yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Kloramfenikol kullanmadan önce

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Klonamfenikol için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Hiç kloramfenikol veya herhangi bir başka ilaç için alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Yenidoğan bebekler kloramfenikolün yan etkilerine karşı özellikle hassastırlar, çünkü tıbbı bedenlerinden ve daha büyük çocuklar ve yetişkinlerden alamazlar.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda kloramfenikol kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Kloramfenikol kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kloramfenikol kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kloramfenikol kullanılması, bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı kloramfenikolün kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece kloramfenikol, boş bir karnında (1 saat önce veya 2 saat sonra) tam bir bardak (8 ons) su ile alınması en iyisidir.

Kloramfenikolün oral sıvı formunu alan hastalar için

Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemeye yardımcı olmak için, birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, tam bir tedavi zamanı için kloramfenikol kullanmaya devam edin. Herhangi bir doz kaçırmayın.

Farklı hastalar için kloramfenikol dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece kloramfenikolün ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz kloramfenikol özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Kloramfenikolün Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Doktorunuzun kloramfenikolün neden olabileceği tüm kan sorunları için düzenli ziyaretlerde sizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Kloramfenikol kan sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar, enfeksiyon bulma, yavaş iyileşme ve dişeti kanamasına neden olabilir. Bu nedenle, düzenli diş fırçaları, diş ipi ve kürdan kullanırken dikkatli olmalısınız. Diş bakımı, kloramfenikol kullanmaya başlamadan önce veya kan sayımlarınız normalleşene kadar geciktirilmelidir. Tedavi sırasında uygun ağız hijyeniyle (ağız bakımı) ilgili sorunuz varsa doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Diyabetik hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen kloramfenikol almayı bırakın ve acil yardım alınız.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Klonamfenikol kullanırken alınması gereken önlemler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Kloramfenikol Yan Etkiler

Kloramfenikol

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Bakteriyel Enfeksiyon siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Kolera siprofloksasin, doksisiklin, minosiklin, kloramfenikol, Vibramisin

Şarbona siprofloksasin, doksisiklin, Levaquin, levofloksasin

Glanders chloramphenicol, Chloromycetin, Chloromycetin Sodium Succinate