Klorazepat (oral yol) önlemleri

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz nöbet ilacı almakta olan hastalar için hamilelik kayıtlarına geçmenizi isteyebilir.

Bu ilaç, bazı insanlara, özellikle yaşlı insanlara, uykulu, baş dönmesi, başın çarpması, beceriksiz veya kararsız hale gelmesine veya normalden daha az uyanık olmasına neden olabilir. Ayrıca, bu ilaç, çift görme veya diğer görme sorunlarına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya dikkatli olmamış veya iyi düşünemeyen veya iyi görünemediğiniz takdirde tehlikeli olabilecek başka şeyler yapdığınızdan emin olun.

Bu ilaç, alkol ve diğer merkezi sinir sistemi (CNS) depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler, antihistaminikler veya alerjiler veya soğuk algınlığı için ilaçlar, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbetler veya barbitüratlar için ilaçlar, kas gevşeticileri veya bazı diş anestezikleriyle birlikte anestetik maddeleri (uyuşturucu ilaçlar) içerir. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza veya dişçiye danışın.

Bu ilacı doktorunuza danmadan önce almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu durumunuzun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve konvülsiyonlar (nöbetler), halüsinasyonlar, mide bulantısı veya kusma, mide veya kas krampları, titreme veya alışılmadık davranış gibi çekilme belirtilerinin olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu ilaç, bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Çocuğunuz ya da bakıcıınız bu yan etkileri fark ederseniz hemen doktorunuza veya çocuğunuzun doktoruna bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.