Klorheksidin

Terapötik Sınıf: Antibakteriyel

Klorheksidin için kullanır

Diş eti iltihabı diş fırçaları arasındaki dişleriniz üzerinde oluşan kaplamada (plak) büyüyen bakterilerden kaynaklanır. Klorheksidin, bakterileri yok eder, böylece diş eti iltihabının oluşmasını önler. Bununla birlikte, klorheksidin plak ve tartar oluşumunu engellemez; uygun diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmak hala gerekli ve önemlidir.

Klorheksidin, yalnızca diş hekiminizin veya tıp doktorunun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Klorheksidin için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Hiç klorheksidin veya herhangi bir başka ilaç için alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Klorheksidin çalışmaları sadece yetişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda klorhekzidin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda klorheksidin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Klorheksidin kullanılmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı klorheksidin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Chlorhexidine oral durulama, dişlerinizi fırçaladığınızda ve diş ipi döktükten sonra kullanılmalıdır. Oral durulamayı kullanmadan önce, diş macunu ağzınızdan tamamen su ile durulayın. Oral durulamayı kullandıktan sonra birkaç saat yiyip içmeyin.

Klorheksidin orijinal kabındaki kapak, 15 mL (½ sıvı ons) klorheksidin dozunu ölçmek için kullanılabilir. Kapağı “dolum hattına” doldurun. Dental durulamayı orijinal ambalajında ​​bulamazsan doğru dozu ölçmek için bir ölçüm cihazına sahip olduğunuzdan emin olun. Bunun için eczacınız size yardımcı olabilir.

Ağızda 30 Hz klorheksidin etrafında döndürün. Sonra tükür. İlaç tam gücünü kullanın. Kullanmadan önce su ile karıştırmayın. İlacınızı yutmayın.

Klorheksidin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece klorheksidin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz klorheksidin özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Klorheksidin acı bir tat bırakabilir. Klorheksidin kullanıldıktan hemen sonra ağzınızı su ile yıkamayın, çünkü acı artacaktır. Durulama ilacın etkisini de düşürebilir.

Klorheksidin gıdaların size karşı nasıl bir lezzet gösterdiğini değiştirebilir. Bazen bu etki oral durulamayı kullandıktan sonra 4 saat sürebilir. Çoğu durumda, ilacı kullanmaya devam ederseniz, bu etki daha az fark edilir hale gelecektir. Klorheksidin kullanımını bıraktığınızda tadınızın normale dönmesi gerekir.

Klorheksidin lekelenmeye ve dişlerinizde taş artmasına (diş taşı) neden olabilir. Bir tartar kontrollü diş macunu ile fırçalama ve dişlerinizi günlük olarak dişliye koyma, bu tartar oluşumunu ve lekelenmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak dişlerinizi temizlemek ve diş etlerinizi muayene etmek için diş hekiminizi en az 6 ayda bir ziyaret etmelisiniz.

22 kilo (10 kilogram) veya daha düşük ağırlığa sahip bir çocuğun diş fırçalamasının 4 onsunu yutduğunu düşünüyorsanız, hemen acil yardım alın. Buna ek olarak, herhangi bir çocuğun diş temizleme sıvısını içmesi ve bulantı döküklüğü, uyku hali ya da tiksinti veya tökezlemek gibi alkol zehirlenmesi semptomları varsa hemen acil yardım alın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Klorheksidin uygun kullanımı

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Klorheksidin Kullanılırken Önlemler

Dezenfeksiyon, Preoperatif Hibiklens, Betasept, ChloraPrep Tek Adımlı

Periodontitis doksisiklin, minocycline topikal, Peridex, Vibramisin

Mukozit Peridex, sodyum hyaluronat topikal, Caphosol

Gingivitis hidrokortizon topikal, Proctozone HC, Peridex, Proktozol-HC, Westcort, Anucort-HC

Klorheksidin Yan Etkiler

Klorheksidin topikal