Klorpropamit

Terapötik Sınıf: Hipoglisemik

Klorpropamid için kullanır

Kimyasal Sınıf: 1. Nesil Sülfonilüre

Uygun diyet, tip 2 şeker hastalığını yönetmede ilk adım olmakla birlikte genellikle ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Klorpropamid, sülfonilüreler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Vücudunuzun şekeri depolamasına yardımcı olan pankreastan insülin salınımını arttırır. Bu aynı zamanda kan şeker seviyesini düşürür ve enerji üretmek için yiyecek kullanma şeklinizi düzeltir.

Klorpropamid sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Klorpropamid için aşağıdakiler düşünülmelidir

Klorpropamit veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın klorpropamidin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın klorpropamid etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, yaşlı hastalarda geriatrik spesifik problemlerin klorpropamid kullanımını sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı karaciğer veya böbrek problemleri görülmekte olup bu durum klorpropamid alan hastalar için doz ayarlaması gerektirebilir.

Klorpropamidi kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Klorpropamid kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınızın bilmesinin özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle klorpropamid kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle klorpropamid kullanmak bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdakilerden herhangi biriyle klorpropamid kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz klorpropamid dozunu veya sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı klorpropamid kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Doktorunuzun verdiği özel yemek planına dikkatle uyun. Bu şeker hastalığınızı kontrol etmenin en önemli parçasıdır ve eğer ilaç düzgün çalışıyorsa gereklidir. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapın ve kanınızdaki veya idrardaki şekeri yöneltilen şekilde test edin.

Sabah her sabah kahvaltı ile ilaç almanız gerekir.

Klorpropamid dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece klorpropamidin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar klorpropamid özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Uygun klorpropamit kullanımı

Göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, mide bulantısı, kol, çene, sırt veya boyun ağrısı veya rahatsızlığı, nefes darlığı, terleme veya klorpropamid kullanırken kusmaya başlarsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar, kalp krizi de dahil olmak üzere ciddi bir kalp rahatsızlığı belirtileri olabilir.

Klorpropamid hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Bununla birlikte, bir yemeği veya atıştırmayı ertelerseniz veya özlerseniz, alkol içerseniz, normalden çok egzersiz yapın, bulantı veya kusma yüzünden yemek yiyemezsiniz, bazı ilaçları alabilir veya klorpropamidi başka bir diyabet tıbbı ile alırsanız da olabilir. Düşük kan şekeri belirtileri bilinç kaybına (dışarıya) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Farklı insanlar düşük kan şekeri belirtileri hissederler. Düşük kan şekerinin hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylece hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Düşük kan şekeri belirtileri arasında kaygılar, bulanık görme, soğuk terler, karışıklık, soğuk, soluk cilt, düşünce zorluğu, aşırı açlık, aşırı kalp atışı, baş ağrısı (devam eden), bulantı, sinirlilik ve kabus gibi anksiyete, davranış değişikliği sayılabilir. Huzursuz uyku, titreme, bulantık konuşma veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık.

Düşük kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, glikoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz içecek veya suda eritilmiş şekeri içirin. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Glukagon, nöbetler (konvülsiyonlar) veya bilinç kaybı gibi şiddetli semptomlar ortaya çıktığında acil durumlarda kullanılır. Bir şırınga veya iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ev üyeleriniz de nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitki veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Klorpropamidi kullanırken alınması gereken önlemler

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Klorpropamid Yan Etkiler

Klorpropamit

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza, globürit, pioglitazon, Invokana, Tradjenta, Glükofaj, Janumet, Actos, Levemir, Novolog, Humalog, Amaryl, Farxiga, Onglyza, Welchol, Glikotrol, Trulicity , Sitagliptin, Bydureon