Kolesterol düzeyi: çok düşük olabilir mi?

Yüksek kan kolesterol düzeyi koroner arter hastalığı riskinizi arttırır. Düşük kolesterol genellikle daha iyi, ancak düşük yoğunluklu düşük lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolestrol veya çok düşük toplam kolesterol düzeyine sahip ender durumlarda bazı sağlık sorunları ile ilişkilendirilmiştir.

Doktorlar halen düşük kolesterol ile sağlık riski arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgi bulmaya çalışıyorlar. Çok düşük LDL kolesterolü tanımlama konusunda herhangi bir görüş birliği bulunmamakla birlikte LDL, kan kilosu başına 40 miligramdan daha az olması durumunda çok düşük sayılacaktır.

Riskler nadir olmasına rağmen, LDL kolesterolü çok düşük seviyelerde seyredebilir

LDL kolesterolü çok düşük seviyelere indirmenin potansiyel riski teyit edilmemiştir ve bazı sağlık riskleri ile olan ilişkisi hala tartışmalıdır. Bazı durumlarda, düşük kolesterolün sağlık sorununun başında gelip gelmediği veya yolun diğer tarafında bulunup bulunmadığı açık değildir. Örneğin, depresyon hastalarında düşük kolesterol düzeyi olabilir, ancak statin tedavisi ile düşen kolestrolün depresyona neden olduğu kanıtlanmamıştır.

Bununla birlikte, total ve LDL kolesterolü düşürmenin faydaları, özellikle kalp rahatsızlığı bulunan veya kalp hastalığı veya felç riski yüksek olan kişilerde kapsamlı olarak gösterilmiştir.

Kolestrol seviyeniz hakkında endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın. Statinler alıyorsanız, önce doktorunuza danışmadan durmayın. Sizin için en uygun olan kolesterol aralığını kendisi belirleyebilir.

İle

Doktorunu ziyaret et