kolik

Kolik, iyi beslenmiş, sağlıklı bir bebekte ciddi rahatsızlıklar yaşandığı öngörülemeyen sinir bozucu bir durumdur. Kolikalı bebekler genellikle üç saatten fazla, haftada üç gün üç hafta veya daha uzun süre ağlarlar. Bu bölümlerde bebeğinize yardım etmeye çalışmanız için hiçbir şey rahatlamıyor gibi görünüyor.

Colic, hem sizin hem de bebeğiniz için üzücü olabilir. Ancak rahatlamaya çalışın: Colic nispeten kısa ömürlüdür. Birkaç hafta ya da aylar sonra kolik sona erecek ve ebeveynlikle ilgili ilk zorluklardan birine maruz kalmış olacaksınız.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Uyanıkluk ve ağlama bebekler için normaldir ve telaşlı bir bebeğin mutlaka kolikası yoktur. Sağlıklı, iyi beslenmiş bir bebekte kolik bulguları

Ne yapabilirsin

Kolik çok yaygındır. Genellikle doğumdan birkaç hafta sonra başlar ve genellikle 3 aylık yaşa göre iyileşir. 4-5 aylıkken, kolikalı bebeklerin çoğunluğu iyileşmiştir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bebeğinizin ağlaması bir düşme, yaralanma ya da hastalığın sonucu olabilirse acil tıbbi yardım isteyin.

Bebeğinizin beslenmesi için ipuçları

Eğer bebeğinizin doktoruna başvurun.

Bebeğiniz ağlarken bir günlükte ve ne kadar süreyle takip ederek bebeğinizin doktoruna yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin uyku ve yemek alışkanlıklarını kaydedin.

Kolikanın nedeni bilinmiyor. Araştırmacılar, alerji, laktoz intoleransı, sindirim sisteminde bulunan normal bakterilerdeki değişiklikler, tamamen gelişmemiş bir sindirim sistemi, endişeli anne-babalar ve bebeğin beslenme veya rahatlama yolundaki farklılıklar gibi bir dizi olasılığı araştırdı. Yine de neden bazı bebeklerin kolik taşıdığı ve diğerlerinin yapmadığı hala belli değil.

Hamilelik sırasında veya doğumdan sonra sigara içen annelerin bebeklerinde kolik gelişme riski daha yüksektir.

Çocuğu kolisine daha duyarlı yapan şey hakkında birçok teori öne sürülmüş ancak hiçbiri kanıtlanamamıştır. Örneğin

Kolik, tüm aile için yaşamak zor olabilmesine rağmen, kolikanın kalıcı tıbbi sonuçlarının bulunmadığı düşünülmektedir. Kolik büyüyen ve gelişen bebekler normaldir.

Bebeğinizi kendi doktoruna götürdüğünüzde, randevunuza hazırlanmak iyi bir fikirdir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğiniz.

Randevunuza hazırlanmak için,

Soruların bir listesini hazırlamak, bebeğinizin doktoruyla zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olur. Kolik için, sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Randevunuz sırasında, başka sorularınız olursa olsun sormaktan çekinmeyin.

Bebeğinizin doktoru muhtemelen bir dizi soru soracaktır, örneğin

Bebeğinizin doktoru, bebeğinizin sıkıntısı için olası sebepleri belirlemek için bebeğinizin bağırsaklarındaki tıkanıklık gibi (bağırsak tıkanıklığı) fiziksel bir muayene yapacaktır. Bebeğiniz başka türlü sağlıklıysa, kolik teşhisi konabilir.

Bebeğinizi rahatlatmak için ipuçları

Fikirler tükendiğinde

Laboratuvar testleri, röntgen filmleri ve diğer tanı testlerine genellikle ihtiyaç duyulmaz, ancak belirsiz vakalarda diğer durumların olası nedenlerden dışlanmasına yardımcı olurlar.

Kolik, çoğunlukla 3 ay yaşlanarak gelişir. Ne yazık ki, her bebeğe sürekli yardım eden kanıtlanmış tedaviler yoktur. Denenen tedaviler aşağıdakileri içerir:

Bebeğinize kolik tedavisi için herhangi bir ilaç vermeden önce bebeğinizin doktoru ile konuşun.

Bebeğinizin doktoru kolik gidermez veya daha önce uzaklaşamayabilir, ancak bebeğinizi rahatlatmaya çalışmanın birçok yolu vardır.

Bebeğinizin acıkmış olabileceğini düşünüyorsanız, durumu kontrol altına almak için bir beslenme deneyin. Bu diğer beslenme stratejileri de yardımcı olabilir

Ağlayan bebeğinizi yatıştırmak için,

Bazen bebeğinizin ağlamasını sakinleştirmeyeceksiniz. Bir günde iyi işleyen şey bebeğinizi başka bir günde ağırlaştırır. Sinirleriniz yıpranırsa hatırlayın

Bazı ebeveynler, ağlayan bebekleri başka alternatif yollarla yatıştırırlar.

Ancak, kolik için alternatif terapilerin sürekli olarak yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bazıları tehlikeli olabilir.

Bitkisel ürünler ve takviyeleri, ilaçların olduğu şekilde düzenlenmez. Tutarsız miktarlarda belirli bileşenler içerebilir veya kirlenmiş olabilirler.

Birkaç homeopatik ilaçlar düşük miktarda potansiyel olarak toksik madde içerir. Şekersiz su gibi zararsız görünen bir şey bile, bebeğinizin düzgün beslenmesini durdurması durumunda sorun olabilir.

Alternatif bir terapiyi denemeden önce, neyin güvenli ve neyin zararlı olabileceğini bulmak için bebeğinizin doktoruyla konuşun.

Kolik olan bir bebeğin bakımı, deneyimli ebeveynler için bile bitkin ve stresli olabilir. Kendinize de dikkat etmeyi unutmayın. Bu öneriler yardım edebilir

Sınırlarınızı tanımak da önemlidir. Bebeğiniz ağlıyor kontrolünüzü kaybetmenize neden oluyorsa, bebeği bir beşik gibi güvenli bir yere koyun ve kendinizi toplamak için başka bir odaya gidin. Gerekirse, ilave destek almak için doktorunuza, yerel bir kriz müdahale servisine veya zihinsel sağlık yardım hattına başvurun. Bebeğini asla sallamayın. Bu öneriler yalnızca ebeveynlere değil aynı zamanda çocuğunuza bakan diğer kişilere de uygulanır.

Doktorunu ziyaret et