Kolon kanseri hastalığı

Kolon kanseri, sindirim sisteminizin alt kısmı olan kalın bağırsağın (kolon) kanseridir. Rektal kanser, kolonun son birkaç inç kanseridir. Birlikte, genellikle kolorektal kanserler denir.

Çoğu vakanın kolon kanseri adenomatöz polip olarak adlandırılan küçük, kanserli olmayan (iyi huylu) hücre yığınları olarak başlar. Zamanla bu poliplerin bazıları kolon kanserlerine dönüşür.

Belirtiler

Polipler küçük olabilir ve varsa az sayıda semptom üretebilir. Bu nedenle, doktorlar, kolon kanseri öncesi poliplerin saptanması ve çıkarılması ile kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olmak için düzenli tarama testleri önerirler.

İshal veya kabızlık ya da dışkının tutarlılığında bir değişiklik olan bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler dört haftadan daha uzun sürer; Tabutunuzda rektal kanama veya kan; Kramp, gaz veya ağrı gibi kalıcı karın rahatsızlığı; Bağırsağınızın tamamen boşalmadığı hissi; Zayıflık veya yorgunluk; Açıklanamayan kilo kaybı

Kolon kanseri, kolonun herhangi bir yerinde oluşabilir. Bir kamera (kolonoskopi) ile donatılmış uzun, esnek bir tüp kullanarak tüm kolonun incelenmesi kolon kanseri tespit etmenin bir yoludur.

Belirtileri ve semptomları kolon kanseri

Kolon kanseri olan birçok insan, hastalığın ilk evrelerinde herhangi bir belirti göstermez. Belirtiler göründüğünde, kanserin büyük bağırsağındaki boyutuna ve konumuna bağlı olarak büyük olasılıkla değişirler.

Kalıtsal nonpolifozisli kolorektal kanser (HNPCC). Lynch sendromu olarak da adlandırılan HNPCC, kolon kanseri ve diğer kanserler riskini artırır. HNPCC’ye sahip insanlar 50 yaşından önce kolon kanseri geliştirirler .; Ailesel adenomatöz polipozis (FAP). FAP, kolon ve rektumunuzun astarında binlerce polip gelişmesine neden olan nadir bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen FAP’lı insanlar, 40 yaşından önce kolon kanseri geliştirme riski çok yüksektir.

Taburedeki kan gibi bağırsak kanseri semptomlarını veya bağırsak alışkanlıklarındaki sürekli değişimi fark ederseniz, doktorunuzla randevu alın.

Yaşlılık. Kolon kanseri teşhisi konan insanların büyük çoğunluğu 50 yaşından büyük. Kolon kanseri gençlerde ortaya çıkabilir ancak çok daha az görülür.; Afrikalı-Amerikalı yarış. Afrikalı Amerikalıların diğer ırklardan daha fazla kolon kanseri riski vardır .; Kolorektal kanser veya poliplerin kişisel geçmişi. Zaten kolon kanseri veya adenomatöz polipleriniz varsa, ileride daha fazla kolon kanseri riski taşırsınız .; İnflamatuar bağırsak koşulları. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi kolonun kronik enflamasyonlu hastalıkları, kolon kanseri riskinizi artırabilmektedir .; Kolon kanseri riskini arttıran kalıtsal sendromlar. Ailenizin nesiller boyunca geçirilen genetik sendromlar, kolon kanseri riskinizi artırabilir. Bu sendromlar ailesel adenomatöz polipozis ve kalıtsal nonpolyozis kolorektal kanseri içerir ve bunlar Lynch sendromu olarak da bilinir; Ailede kolon kanseri öyküsü. Hastalığı olan bir ebeveyn, kardeşiniz veya çocuğunuz varsa, kolon kanseri gelişme olasılığı daha yüksektir. Birden fazla aile üyesinde kolon kanseri veya rektal kanser varsa, riskiniz daha da artmaktadır .; Düşük lifli, yüksek yağlı diyet. Kolon kanseri ve rektal kanser lif ve yağ ve kalorileri yüksek bir diyet ile ilişkili olabilir. Bu alandaki araştırmalar karışık sonuçlar verdi. Bazı çalışmalar, kırmızı et ve işlenmiş eti yüksek diyet yiyenlerde kolon kanseri riskinin arttığını tespit etmiştir. Yerleşik bir yaşam tarzı. Eğer aktif değilseniz, kolon kanseri gelişme olasılığınız daha yüksektir. Düzenli fiziksel aktivite almak kolon kanseri riskinizi azaltabilir .; Diyabet. Diyabet ve insülin direnci olan insanlarda kolon kanseri riski yüksek olabilir .; Obezite. Normal kilo olarak kabul edilen insanlara kıyasla, obez olan insanlarda kolon kanseri riski artar ve kolon kanseri ölme riski artar .; Sigara içmek. Sigara içen insanlarda kolon kanseri riski yüksek olabilir .; Alkol. Alkolün aşırı kullanılması kolon kanseri riskinizi artırabilir .; Kanser için radyoterapi. Önceki kanserleri tedavi etmek için karına yönlendirilen radyoterapi kolon kanseri riskini artırabilir.

Sebepler

Kolon kanseri taraması ne zaman başlamanız gerektiğini doktorunuzla konuşun. Kılavuzlar genel olarak kolon kanseri taramalarının 50 yaşına kadar başlamasını önermektedir. Hastalığın bir aile geçmişi gibi başka risk faktörlerine sahipseniz, doktorunuz daha sık veya daha erken taramayı önerebilir.

Çoğu durumda, kolon kanserinin sebeplerinin ne olduğu açık değildir. Doktorlar, kolondaki sağlıklı hücrelerin DNA’sında hatalar geliştiğinde kolon kanserinin oluştuğunu biliyorlar.

Sağlıklı hücreler normal bir şekilde vücudunuzun işlev görmesini sağlamak için düzenli bir şekilde büyür ve bölünürler. Fakat bir hücrenin DNA’sı hasar görüp kanserleştiğinde hücreler bölünmeye devam eder – yeni hücrelere ihtiyaç duyulmasa bile -. Hücreler biriktikçe, bir tümör oluştururlar.

Zamanla, kanser hücreleri, yakınlardaki normal dokuyu istila etmek ve yok etmek için büyüyebilir. Ve kanserli hücreler vücudun diğer bölgelerine de gidebilir.

Kolon kanseri riskini artıran kalıtsal gen mutasyonları ailelerden geçebilir, ancak bu kalıtsal genler kolon kanserlerinin yalnızca küçük bir yüzdesiyle bağlantılıdır. Kalıtsal gen mutasyonları kanseri kaçınılmaz kılmaz, ancak bir bireyin kanser riskini önemli ölçüde artırabilirler.

Risk faktörleri

Kalıtsal kolon kanseri sendromlarının en yaygın biçimleri şunlardır:

Kolonun iç kısmını incelemek için bir kapsam kullanarak. Kolonoskopi, bir video kameraya takılı uzun, esnek ve ince bir tüp kullanır ve tüm kolonunuzu ve rektumunuzu görüntülemek için izler. Herhangi bir şüpheli alan bulunursa, doktorunuz analiz için doku numunelerini almak için tüp yoluyla cerrahi aletleri geçirebilir (biyopsi); Kan tahlilleri. Kolon kanseri olup olmadığını kan testi yaparak söyleyemezsiniz. Ancak doktorunuz böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri gibi genel sağlığınızla ilgili ipuçları için kanınızı test edebilir .; Doktorunuz kanı bazen kolon kanserleriyle (karsinoembriyonik antijen veya CEA) üretilen bir kimyasal için test edebilir. Zamanla takip edilen kanınızdaki CEA düzeyi, doktorunuzun prognozunu anlamanıza yardımcı olabilir ve kanserinizin tedaviye cevap vermiş olup olmadığına karar verebilir.

Teşhis

FAP, HNPCC ve daha seyrek kalıtsal kolon kanseri sendromları, genetik test yoluyla tespit edilebilir. Ailenizin iki nokta üstüste kanseri öyküsü hakkında endişeleriniz varsa, ailenizin geçmişi ile bu rahatsızlıklarınız arasında bir tehlike olduğunu düşündüğünüz konusunda doktorunuzla konuşun.

Evre 1. Kanseri, kolonun veya rektumun yüzeysel astarından (mukoza) büyüdü, ancak kolon duvarının veya rektumun ötesine geçmedi. Evre II. Kanseri kalın bağırsağın veya rektumun içine veya duvara doğru büyüdü, ancak yakındaki lenf nodlarına yayılmadı .; Aşama III. Kanseriniz yakınlardaki lenf düğümlerini işgal etti, ancak vücudunuzun diğer bölümlerini henüz etkilemiyor .; Evre IV. Kanseriniz uzak organlara, örneğin diğer organlara, örneğin karaciğerinize veya akciğerinize yayılmıştır.

Büyük grup insanların çalışmaları, tipik bir Batı diyeti ile artan kolon kanseri riski arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Tipik bir Batılı diyet yüksek yağ ve düşük liflidir.

Kolonoskopi sırasında poliplerin çıkarılması. Kanseri küçükse, bir polipte ve çok erken bir aşamada lokalize edilmişse, doktorunuz kolonoskopi sırasında tamamen çıkarabilir .; Endoskopik mukozal rezeksiyon. Daha büyük poliplerin çıkartılması, endoskopik mukozal rezeksiyon olarak adlandırılan bir prosedürde kolondaki astarın az bir miktarını da gerektirebilir; Minimal invaziv cerrahi. Kolonoskopi sırasında çıkarılamayan polipler laparoskopik ameliyatla alınabilir. Bu prosedürde, cerrahınız karın duvardaki birkaç küçük kesiden ameliyatı gerçekleştirir ve kolonunuzu bir video monitöründe gösteren bağlı kameralarla yerleştirir. Cerrah, kanserin bulunduğu bölgedeki lenf nodlarından örnek alabilir.

Tedavi

İnsanlar tipik diyetin yağ ve fiberi yüksek bölgelerden tipik Batı diyetlerinin en yaygın olduğu alanlara geçtiklerinde bu insanlarda kolon kanseri riski önemli ölçüde artmaktadır. Bunun neden meydana geldiği belli değil ancak araştırmacılar, yüksek yağ ve düşük lifli bir diyetin kolonda yaşayan mikropları etkileyip etkilemediğini veya kanser riskine katkıda bulunabilecek iltihaplanmaya neden olup olmadığını araştırıyorlar. Bu, aktif bir soruşturma alanı olup araştırma devam etmektedir.

Kolon kanseri riskinizi artırabilecek faktörler arasında şunlar sayılabilir:

Kısmi kolektomi. Bu işlem sırasında, cerrah kanseri içeren kolon bölümünü ve kanserin her iki tarafındaki normal doku marjını kaldırır. Cerrahınız sıklıkla kolonunuzun veya rektumun sağlıklı kısımlarını yeniden bağlayabilir .; Vücudunuzu terketmek için atık için bir yol yaratmak için cerrahi. Kolon ya da rektumunuzun sağlıklı kısımlarını yeniden bağlamak mümkün olmadığında, kalıcı ya da geçici kolostomi yapmanız gerekebilir. Bu, vücudun atıklarının özel bir torbaya atılması için kalan bağırsağın bir bölümünden karnınızın duvarı üzerinde bir açıklık oluşturmayı içerir; Bazen kolostomi yalnızca geçici olup ameliyattan sonra kolon ya da rektum zamanınızın iyileşmesine izin verir. Ancak bazı durumlarda kolostomi kalıcı olabilir .; Lenf düğümü kaldırma. Yakın lenf bezleri genellikle kolon kanseri ameliyatı sırasında çıkarılır ve kanser açısından test edilir.

Doktorlar, kolon kanserinin erken belirtileri için sağlıklı insanlar için herhangi bir bulgu veya bulgu bulunmayan bazı tarama testleri önermektedir. İlk aşamada kolon kanseri bulma tedavisi için en büyük şansı sağlar. Taramanın kolon kanseri ölme riskinizi azalttığı gösterildi.

Bevacizumab (Avastin); Setuksimab (Erbitux); Panitumumab (Vectibix); Ramucirumab (Cyramza); Regorafenib (Stivarga); Ziv-aflibercept (Zaltrap)

Ortalama bir kolon kanseri riski taşıyan insanlar taramayı 50 yaşından itibaren yapmayı düşünebilir. Ancak ailenin kolon kanseri hikayesi olanlar gibi artmış bir riski olan insanlar taramayı daha erken düşünmelidir. Afrikalı Amerikalılar ve Amerikan Yerlileri, 45 yaşında başlangıçta kolon kanseri taramasını düşünebilir.

Çeşitli tarama seçenekleri mevcuttur – her biri kendi yararları ve dezavantajları vardır. Doktorunuzla olan seçenekleriniz hakkında konuşun ve sizinle birlikte hangi testlerin uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Sanat Terapisi; Dans veya hareket terapisi; Egzersiz; Meditasyon; Müzik terapisi; Gevşeme egzersizleri

Alternatif tıp

Bulgularınız ve belirtileriniz kolon kanseri olabileceğini gösteriyorsa, doktorunuz aşağıdakileri içeren bir veya daha fazla test ve prosedür önerebilir:

Sindirim hastalıklarını tedavi eden doktor (gastroenterolog); Kansere yakalanan doktor (onkolog); Ameliyatla kolon kanserini gidermekte olan doktor (cerrah); Kanseri tedavi etmek için radyasyon kullanan doktor (radyasyon onkolojisti)

Kan tahlilleri. Kolon kanseri olup olmadığını kan testi yaparak söyleyemezsiniz. Ancak doktorunuz böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri gibi genel sağlığınız ile ilgili ipuçları için kanınızı test edebilir.

Doktorunuz kanı bazen kolon kanserleriyle (karsinoembriyonik antijen veya CEA) üretilen bir kimyasal için test edebilir. Zamanla takip edilen kanınızdaki CEA düzeyi, doktorunuzun prognozunu anlamanıza yardımcı olabilir ve kanserinizin tedaviye cevap vermiş olup olmadığına karar verebilir.

Randevu hazırlığı

Kolon kanseri teşhisi konduktan sonra, doktorunuz kanserinizin derecesini (aşamasını) belirlemek için testler düzenler. Evreleme, hangi tedavilerin sizin için en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olur.

Evreleme testleri, karın ve göğüs BT taramaları gibi görüntüleme prosedürlerini içerebilir. Çoğu durumda, kanserinizin evresi kolon kanseri ameliyatından sonra kadar belirlenmeyebilir.

Herhangi bir randevu öncesi kısıtlamanın farkında olun. Randevu aldığınız sırada önceden diyetinizi kısıtlamak gibi bir şey yapmanızın gerekip gerekmediğini sorunuz. Randevu planlamanızın nedeni ile ilgisiz görünse bile, yaşadığınız belirtileri not edin .; Yakınlardaki yaşam değişiklikleri veya büyük stres gibi şeyler de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgileri not alın .; Halihazırda aldığınız veya geçtiğiniz tüm ilaçları, vitaminleri veya takviyeleri listeleyin .; Birlikte bir aile üyesi veya arkadaş alarak düşünün. Bazen bir randevu sırasında sağlanan tüm bilgileri almak zor olabilir. Eşlik eden biri kaçırdığınız veya unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir; Doktorunuza sormak için bir liste yazın.

Başa çıkma ve destek

Kolon kanserinin evreleri

Önleme

Bir kolonoskopi sırasında, doktor tüm kolonunuzdaki anormallikleri kontrol etmek için rektumunuza bir kolonoskop yerleştirir.

Bir kolonoskopi sırasında, doktor tüm kolonunuzdaki anormallikleri kontrol etmek için rektumunuza bir kolonoskop yerleştirir.

İlk aşamada (evre 0), kolon kanseri kolonun iç astarıyla sınırlıdır. Kolon kanseri ilerledikçe, kolon yoluyla büyür ve yakındaki yapılara kadar uzanır. Kolon kanserinin en ileri safhası (evre IV), kanserin karaciğer veya akciğerler gibi vücudun diğer alanlarına yayılmış olduğuna işaret eder.

Kolon kanseri hakkında daha fazla bilgi edinin

Doktorunuzun önerdiği tedavi türü, büyük oranda kanserinizin evresine bağlı olacaktır. Üç ana tedavi seçeneği ameliyat, kemoterapi ve radyasyondur.

Kolon kanseri çok küçükse, doktorunuz ameliyat için minimal invaziv bir yaklaşım tavsiye edebilir, örneğin

Kolon kanseri hakkında daha fazlası

Kolon kanseri kolonun içine veya içine doğru büyüdüyse, cerrah öneride bulunabilir

Vücudunuzu terketmek için atık için bir yol yaratmak için cerrahi. Kolon ya da rektumunuzun sağlıklı kısımlarını yeniden bağlamak mümkün olmadığında, kalıcı ya da geçici kolostomi yapmanız gerekebilir. Bu, vücudun atıklarının özel bir torbaya atılması için kalan bağırsağınızın bir kısmından karnınızın duvarında bir açıklık yaratmayı içerir.

Bazen kolostomi yalnızca geçici olup ameliyattan sonra kolon ya da rektum zamanınızın iyileşmesine izin verir. Ancak bazı durumlarda kolostomi kalıcı olabilir.

Kanseriniz çok ilerlediyse veya genel sağlığınız çok fakirse, cerrahınız semptomlarınızı iyileştirmek için kolonun tıkanıklığını gidermek veya başka koşulları önerebilir. Bu ameliyat, kanseri tedavi etmek için değil, kanama ve ağrı gibi belirtileri ve semptomları hafifletmek için yapılmaktadır.

Kanserin sadece karaciğere yayılmış spesifik vakalarda ve genel sağlığınız başka türlü iyi olursa, doktorunuz kanserli lezyonu karaciğerinizden uzaklaştırmak için ameliyat önerebilir. Kemoterapi bu tip cerrahiden önce veya sonra kullanılabilir. Bu tedavi prognozunuzu iyileştirebilir.

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için ilaçlar kullanıyor. Kolon kanseri için kemoterapi, genellikle kanser lenf nodlarına yayılmışsa ameliyattan sonra verilir. Bu şekilde, kemoterapi kanser tekrarının ortaya çıkma riskini azaltabilir. Ameliyat öncesinde kanseri küçültmek için ameliyattan önce kemoterapi kullanılabilir.

Kemoterapi, aynı zamanda vücudun diğer alanlarına yayılmış olan kolon kanseri semptomlarını hafifletmek için de verilebilir.

Rektal kanserli kişilerde, kemoterapi genellikle radyasyon tedavisi ile birlikte kullanılır. Bu kombinasyon genellikle cerrahi öncesi ve sonrası kullanılır.

Kolon kanseri kolonumda nerede bulunur? Kolon kanserimin evresi nedir ?; Patoloji raporumu bana açıklayabilir misin ?; Patoloji raporumun bir kopyasını alabilir miyim? Kolon kanseri vücudun diğer bölgelerine mi yayılmış mı? Daha fazla teste ihtiyacım var mı ?; Kolon kanserim için tedavi seçenekleri nelerdir ?; Tedavilerden herhangi biri kolon kanserimi tedavi edecek mi? Kolon kanserimin iyileşme şansı nedir? Her tedavi, kolon kanserimdeki iyileşme şansımı ne kadar artırıyor? Her bir tedavinin potansiyel yan etkileri nelerdir? Her muamele günlük yaşamımı nasıl etkileyecektir? Benim için en iyi olduğunu düşündüğün bir tedavi var mı ?; Aynı durumda bir aile üyesine veya arkadaşınıza ne önerirsiniz ?; Tedavi kararı vermek için ne kadar zamanım var; İkinci bir görüş mi aramalıyım? Bir uzman görmeli miyim? Bu maliyet ne olacak ve sigortam bunu kapsamalı mı? Benimle alabileceğim herhangi bir broşür veya basılı materyal var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz ?; Kardeşlerimde veya çocuklarımda artmış kolon kanseri riski var mı?

Radyoterapi, operasyondan önce büyük tümörleri küçültmek için ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi güçlü enerji kaynaklarını kullanıyor ve böylece daha kolay temizlenebiliyor veya kolon kanseri ve rektal kanser semptomlarını gidermek için kullanılıyor.

Radyoterapi erken evrekte kolon kanserinde nadiren kullanılır, ancak kanser rektum duvarından içeri girdiyse veya yakındaki lenf düğümlerine seyahat ediyorsa, rektum kanserinin tedavisinde rutin bir bölümdür. Radyoterapi, genellikle kemoterapi ile kombine edilerek operasyonu kolaylaştırmak ve ostominin gerekli olabileceği olasılığını azaltmak için cerrahi öncesi kullanılabilir. Ameliyat sonrasında kanserin başlamış olduğu rektum alanında tekrarlayabileceği riski azaltmak için de kullanılabilir.

Semptomları ilk kez ne zaman başlattın? Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizi iyileştirmek için ne varsa, neye dikkat edin? Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir? Aile geçmişinizde kolon kanseri veya başka kanserler var mı?

Kanserli hücrelerin büyümesine izin veren spesifik kusurları hedef alan ilaçlar gelişmiş kolon kanseri olan insanlara,

Hedeflenen ilaçlar kemoterapiyle birlikte veya tek başına verilebilir. Hedeflenen ilaçlar tipik olarak gelişmiş kolon kanseri olan insanlar için saklıdır.

Bazıları hedefli uyuşturucular tarafından sağlanırken bazıları hedefli uyuşturucular tarafından sağlanır. Araştırmacılar, hedefli uyuşturucuların en fazla kimlerden yararlanacaklarını belirlemek için çalışıyorlar. O zamana kadar doktorlar, hedef ilaçların sınırlı yararlarını, bu tedavileri kullanıp kullanmamaya karar verirken yan etkiler ve pahalı maliyet riskine karşı dikkatli bir biçimde tartıyorlar.

Palyatif bakım, ağrıdan ve diğer ciddi hastalık semptomlarından kurtulmaya odaklanan uzmanlaşmış tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ilave bir katman sağlamak için sizin, ailenizin ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır.

Palyatif bakım diğer tüm uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, kanser hastaları daha iyi hissedebilir ve daha uzun yaşayabilir.

Ne olacağını bilin. Tedavi kararları vermek konusunda rahat hissetmek için kanseri hakkında yeterince bilgi edinin.; Doktorunuzdan size kanserinizin türünü ve evresini, tedavi seçeneklerinizi ve yan etkilerini söylemelerini söyleyin. Ne kadar çok şey biliyorsanız, kendi özeniniz hakkında kararlar vermeye gelince o kadar eminsiniz. Yerel kütüphanenizde ve güvenilir web sitelerinde bilgi arayın .; Arkadaşlarınız ve ailenizi yakın tutun. Yakın ilişkilerinizi kuvvetlendirmek kanserinizle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınız ve aileniz, ihtiyacınız olan pratik desteği sağlayabilir, örneğin hastanede oturuyorsanız evinize bakmak gibi. Ve kanserden rahatsız hissettiğinde duygusal destek görebilirler .; Konuşacak birini bul. Umutlarınız ve korkularınız hakkında konuşmayı dinlemeye istekli iyi bir dinleyici bulun. Bu bir arkadaş veya aile üyesi olabilir. Danışman, tıbbi sosyal hizmet uzmanı, din adamları veya kanser destek grubu için endişe ve anlayış da yararlı olabilir .; Bölgenizdeki destek grupları hakkında doktorunuza danışın. Ya da telefon defterinizi, kütüphanenizi veya Ulusal Kanser Enstitüsü veya Amerikan Kanser Derneği gibi bir kanser organizasyonunu kontrol edin.

Palyatif bakım doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Palyatif bakım ekipleri, kanserli kişiler ve aileleri için yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu bakım şekli, alabileceğiniz tedavi edici veya diğer tedavilerin yanında sunulmaktadır.

Kısmi kolektomi sırasında, cerrahınız kolonun hastalıklı bölümünü ve çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir bölümünü çıkarır. Ardından cerrah kolonun kesme uçlarına katılır.

Kısmi kolektomi sırasında, cerrahınız kolonun hastalıklı bölümünü ve çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir bölümünü çıkarır. Ardından cerrah kolonun kesme uçlarına katılır.

Bazı durumlarda, cerrah kalın bağırsağın bir kısmını kaldırdıktan sonra, kolostomi denilen bir prosedürle geri kalan kolonu vücudun dışına bağlamak gerekebilir. Karın duvarı içine bir delik (stoma) yaratmak atıkların vücudun dışına çıkmasını sağlar. Atıkları toplamak için stoma bir kolostomi çantası bağlar.

Çeşitli meyve, sebze ve tahıl yiyin. Meyve, sebze ve tahıllar kanseri önlemede rol oynayabilecek vitaminler, mineraller, lifler ve antioksidanlar içerir. Bir dizi vitamin ve besleyici madde elde etmek için çeşitli meyve ve sebzeler seçin .; Alkol, eğer az da olsa içilir. Alkol içmeyi seçerseniz, içki içeceğiniz alkol miktarını, kadınlar için günde en fazla bir içecek ve erkekler için iki tane ile sınırlandırın; Sigara içmeyi bırak. Sizin için etkili olabilecek yöntemlerden doktorunuzla konuşun .; Haftanın en günlerini egzersiz yapın. Çoğu günlerde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Aktif değilseniz, yavaş başlayın ve kademeli olarak 30 dakikaya kadar yükselin. Ayrıca, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun .; Sağlıklı bir kilo verme. Sağlıklı bir kilo alıyorsanız, sağlıklı bir diyetle günlük egzersizinizi birleştirerek kilonuzu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, hedefinize ulaşmak için sağlıklı yollarla ilgili olarak doktorunuza danışın. Almak egzersiz miktarını artırarak yavaş yavaş kilo vermek ve yemek kalori sayısını azaltmak için.

Kolon kanseri tedavisinde tamamlayıcı veya alternatif tedavi bulunamadı.

Alternatif tedaviler kolon kanseri tanısı koymanıza yardımcı olabilir. Neredeyse tüm kanserli insanlar biraz sıkıntı yaşamaktadır. Tanı sonrasında sıkıntıların belirtileri ve semptomları, üzüntü, öfke, konsantrasyon zorluğu, uyku güçlüğü ve iştahsızlığı içerebilir. Alternatif tedaviler, en azından geçici olarak düşüncelerinizi yeniden yönlendirerek size biraz rahatlama sağlayabilir.

Sıkıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek alternatif tedaviler şunları içerir:

Doktorunuz sizleri bu alternatif tedavileri öğrenmenize ve bunları denemenize yardımcı olabilecek profesyonellere yönlendirebilir. Eğer sıkıntı yaşıyorsanız doktorunuza bildirin.

Doktorunuz kolon kanseri olabileceğinden şüphelenirse, muhtemelen kolon kanserini tedavi eden uzmanlara yönlendirileceksiniz. Bir dizi uzmanla görüşebilir, bunlardan bir tanesi

Randevular kısa olabilir ve kapatılacak çok şey var çünkü iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. Hazırlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler var ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinizi biliyorum.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı birlikte değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Kolon kanseri için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında tereddüt etmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, ele almak istediğiniz diğer noktaları da kapsayacak zamana izin verebilir. Doktorunuz sorabilir

Bir kanser teşhisi duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Zamanla, her kişi kendi yolunda baş etmeyi öğrenir. Sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar,

Ne olacağını bilin. Tedavi kararları vermek konusunda rahat hissetmek için kanseri hakkında yeterince bilgi edinin.

Doktorunuzdan size kanserinizin türünü ve evresini, tedavi seçeneklerinizi ve yan etkilerini söylemelerini söyleyin. Ne kadar çok şey biliyorsanız, kendi özeniniz hakkında kararlar vermeye gelince o kadar eminsiniz. Yerel kütüphanenizde ve güvenilir web sitelerinde bilgi arayın.

Konuşacak birini bul. Umutlarınız ve korkularınız hakkında konuşmayı dinlemeye istekli iyi bir dinleyici bulun. Bu bir arkadaş veya aile üyesi olabilir. Danışman, tıbbi sosyal hizmet uzmanı, ruhban sınıfı üyesi veya kanser destek grubu için endişe ve anlayış da yararlı olabilir.

Bölgenizdeki destek grupları hakkında doktorunuza danışın. Ya da telefon defterinizi, kütüphanenizi veya Ulusal Kanser Enstitüsü veya Amerikan Kanser Derneği gibi bir kanser organizasyonunu kontrol edin.

Ortalama bir kolon kanseri riski taşıyan insanlar taramayı 50 yaşından itibaren yapmayı düşünebilir. Ancak ailenin kolon kanseri hikayesi olanlar gibi artmış bir riski olan insanlar taramayı daha erken düşünmelidir.

Çeşitli tarama seçenekleri mevcuttur – her biri kendi yararları ve dezavantajları vardır. Doktorunuzla olan seçenekleriniz hakkında konuşun ve sizinle birlikte hangi testlerin uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Günlük yaşamınızda değişiklikler yaparak kolon kanseri riskinizi azaltmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Için adımlar atın

Bazı ilaçların kanser öncesi polip veya kolon kanseri riskini azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, bu ilaçların ortalama kolon kanseri riskine sahip insanlara tavsiye edilmesi için yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu seçenekler genellikle kolon kanseri riski yüksek insanlar için geçerlidir.

Örneğin, bazı kanıtlar, poliplerin ve kolon kanserinin azaltılmış riski ile düzenli olarak aspirin kullanımını ilişkilendirmektedir. Ancak, kolon kanseri riskini azaltmak için hangi doza ve ne kadar uzunluğa ihtiyaç duyulacağı açık değildir. Gastrointestinal kanama ve ülser dahil olmak üzere günlük her gün aspirin kullanmak bazı risklere sahiptir, dolayısıyla doktorlar kolon kanseri riski yüksek olmadığınız sürece bunları önleme stratejisi olarak önermezler.

Için semptomlar ve tedavi

1

 2 sn.

3s

)