Kolon kanseri taraması: hangi yaşta durdurabilirsiniz?

Ben 76 yaşında ve ne zaman artık kolon kanseri taraması almak için gerekli olmadığını merak ediyorum? Bir üst yaş sınırı var mı?

50 yaşından beri düzenli kolon kanseri taramasına gidilen ve sürekli negatif taramaya sahip olan – polip (adenom) veya kolon kanseri bulunmayan ve aile öyküsü nedeniyle artmış kolon kanseri riski taşımayan 75 yaşından büyük insanlar devam etmemelidir Rutin tarama alıyorum. ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF) ve Amerikan Hekim Koleji (ACP) tarafından yayınlanan iki nokta üst üste kanseri tarama kılavuzuna göre.

Araştırmalar 75 yaşından sonra taramadan elde edilen net faydanın az olduğunu tespit ettikten sonra üst yaş sınırı belirlendi. Bununla birlikte, USPSTF yönergeleri, aile öyküsü, önceden tanısı konmuş kolon kanseri veya adenomatöz polipler gibi kolon kanseri riskinde artışı olan 75 yaşından büyük kişiler için kolon kanseri sürveyansını önermektedir.

Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Gastroenteroloji Koleji, ötesinde kolon kanseri taramasının artık önerilmediği bir üst yaş sınırı belirtmiyor.

USPSTF ve ACP, kolon kanseri taramasının, yüksek duyarlıklı dışkıda gizli kan testi (FOBT), FOBT ile sigmoidoskopi veya kolonoskopi ile yapılmasını önermektedir.

Kolon kanseri tarama seçeneğinin sizin için en iyi neyle ilgili doktorunuzla konuşun. Tarama artık fayda sağlamayacağınız zaman birlikte genel sağlık durumunuza göre karar verebilirsiniz.

Doktorunu ziyaret et