Kolon polip semptomları

Rektal kanama. Kolon polipleri veya kanser belirtileri veya anüsünüzde hemoroid veya minör gözyaşı gibi diğer durumlar, dışkı renginde değişiklik olabilir. Kan, dışkıda kırmızı çizgiler olarak görünebilir veya dışkı siyah görünebilir. Renginde bir değişiklik, aynı zamanda gıdalar, ilaçlar ve takviyeden kaynaklanabilir: Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik. Bir haftadan uzun süren kabızlık veya ishal büyük bir kolon polipinin varlığına işaret edebilir. Ancak bir takım diğer koşullar da bağırsak alışkanlıklarında değişikliğe neden olabilir: Ağrı, bulantı veya kusma. Büyük bir kolon polipi bağırsaklarınızı kısmen tıkayarak karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma ile sonuçlanır Demir eksikliği anemisi. Poliplerin kanaması, taburede görünür kan olmadan yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Kronik kanama, vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin vücudunuza oksijen (hemoglobin) vermesine izin veren maddeyi üretmek için vücudunuzdan soyar. Sonuç, demir eksikliği anemisi olup, sizi yorgun ve nefes darlığı haline getirebilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Kolon polipleri genellikle semptomlara neden olmaz. Bağırsağınızın muayenesi sırasında doktorunuz bulursa, polip bulunduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Ancak kolon polip tecrübesine sahip bazı insanlar

Eğer yaşarsanız doktorunuza danışın

Eğer düzenli olarak poliplerin taranması gerekirse

Karın ağrısı, dışkıda kan, Bağırsak alışkanlıklarınızdaki bir haftadan uzun süren değişim

Yaşı 50 ya da daha büyüksünüz.; Ailenin kolon kanseri öyküsü gibi risk faktörlerin var. Bazı yüksek riskli bireyler, 50 yaşından çok daha önce düzenli taramaya başlamalıdır.