Kör döngü sendromu tedavileri ve ilaçlar

Antibiyotik tedavisi

Beslenme desteği

Mümkün olduğunca doktorlar kör döngü sendromunu altta yatan problemle uğraşarak tedavi ederler – örneğin postoperatif kör döngü, striktür veya fistülün ameliyatla onarımı. Ancak kör döngü her zaman tersine çeviremez. Bu durumda tedavi, beslenme yetersizliklerinin düzeltilmesine ve bakteri üremesinin ortadan kaldırılmasına odaklanmaktadır.

Çoğu insana bakteri üremesi tedavisinde ilk yol antibiyotiktir. Doktorlar belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz, test sonuçlarının kesin olmadığı veya hiç test edilmediğinde dahi bunun nedeni olduğunu kuvvetle öngörüyorsa, bu tedaviye başlayabilir. Test antibiyotik tedavisi etkili değilse yapılabilir.

Kısa bir antibiyotik seyri genellikle anormal bakteri sayısını önemli ölçüde azaltır. Ancak antibiyotik kesildiğinde bakteriler geri dönebilir, bu nedenle tedavinin uzun vadede olması gerekebilir. Körü körüne sahip bazı insanlar antibiyotik kullanmadan uzun süre kullanılabilir, bazıları düzenli olarak ihtiyaç duyabilir.

Doktorlar ayrıca bakteri direncini önlemeye yardımcı olmak için farklı antibiyotikler arasında geçiş yapabilirler. Antibiyotikler, bağırsak bakterilerini normal ve anormal şekilde yok eder. Sonuç olarak, antibiyotikler diyare de dahil olmak üzere tedavi etmeye çalıştıkları sorunlardan bir kısmına neden olabilir. Farklı ilaçlar arasında geçiş yapmak bu sorundan kaçınılmasına yardımcı olabilir.

Beslenme yetersizliklerini düzeltmek, özellikle ağır kilo kaybı olan insanlarda kör döngü sendromunun tedavisinde çok önemli bir rol oynar. Malnütrisyon tedavi edilebilir, ancak neden olduğu hasar her zaman tersine çevrilebilir değildir.

Bu tedaviler vitamin eksikliklerini artırabilir, bağırsak rahatsızlığını azaltabilir ve kilo almaya yardımcı olabilir

Laktoz içermeyen diyet. İnce bağırsağa hasar, süt şekeri (laktoz) sindirme yeteneğini kaybetmenize neden olabilir. Bu durumda, laktoz içeren ürünlerin çoğundan kaçınmak ya da süt şekeri sindirimine yardımcı olan laktaz preparatlarını kullanmak önemlidir.

Bazı insanlar yoğurtu tolere edebilirler, çünkü kültür işlemi sırasında kullanılan bakteri doğal olarak laktozu parçalayabilir.