Körelmek

Terapötik Sınıf: Antianeksiety

Klorazepat için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Benzodiazepin, Uzun Vücutlu

Klorazepat bir benzodiazepindir. Benzodiazepinler sinir sistemini yavaşlatan ilaçlar olan merkezi sinir sistemi (CNS) depresanlar denilen ilaç grubuna aittir.

Klorazepat sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Klorazepat için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Klorazepata veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

9 yaşın altındaki çocuklarda yaş ile klorazepat’ın etkileri arasındaki ilişki konusunda uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda klorazepatın yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, şiddetli uykulu olma, baş dönmesi, karışıklık, hantal durgunluk veya kararsızlık, genç erişkinlerden genellikle klorazepat etkilerine karşı daha hassas olan yaşlılarda görülme eğilimindedir. Yaşlı hastalar, istenmeyen etkilerin azaltılmasına yardımcı olmak için daha düşük bir doz gerektirebilir.

Klorazepat kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Yeşilleştiginiz zaman, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biri ile klorazepat kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biri ile klorazepat kullanımı genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanıldığında, bazı yan etkiler görülme riski yüksek olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, klorazepat kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kloruzepat’ı sadece doktorunuzun talimatlarına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Klorazepat bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Klorazepat diğer nöbet ilaçları ile birlikte kullanılabilir. Doktorunuz size durmasını söylemediği sürece nöbet ilaçlarınızı kullanmaya devam edin.

Klorazepat dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler, sadece klorazepatın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz klorazepat’ı özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Klorazepatın doğru kullanımı

Hamileyken klorazepat kullanmak, doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz nöbet ilacı almakta olan hastalar için hamilelik kayıtlarına geçmenizi isteyebilir.

Klorazepat bazı insanlara, özellikle yaşlı insanlara, uykulu, baş dönmesi, başın çarpması, hantal ya da kararsız hale gelmesine ya da normalden daha az uyanık olmasına neden olabilir. Ayrıca, klorazepat çift görme veya diğer görme sorunlarına neden olabilir. Sürmeden önce makineye tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun, dikkatli olmazsanız ya da iyi düşünemiyorsanız ya da iyi görüyorsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Klorazepat, alkol ve diğer merkezi sinir sistemi (CNS) depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler, antihistaminikler veya alerjiler veya soğuk algınlığı için ilaçlar, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbetler veya barbitüratlar için ilaçlar, kas gevşeticileri veya bazı diş anestezikleriyle birlikte anestetik maddeleri (uyuşturucu ilaçlar) içerir. Klorazepat kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuzla veya doktorunuzla görüşün.

Önce doktorunuza danışmadan, klorazepate almayı kesmeyin. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu durumunuzun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve konvülsiyonlar (nöbetler), halüsinasyonlar, mide bulantısı veya kusma, mide veya kas krampları, titreme veya alışılmadık davranış gibi çekilme belirtilerinin olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Klorazepat bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Çocuğunuz ya da bakıcıınız bu yan etkileri fark ederseniz hemen doktorunuza veya çocuğunuzun doktoruna bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Klorazepat Kullanılırken Önlemler

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi N Sınıflandırılmamış

Yan etkiler

Körelmek

CSA Programı 4 Kötüye kullanım için bazı potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Kaygı Xanax, Lexapro, Cymbalta, alprazolam, atenolol, lorazepam, hidroksijin, esitalopram

Alkol Toplama atenolol, diazepam, Valium, Tenormin, Librium, klordiazepoksit, oksazepam, Traneksen

Nöbet Önleme klonazepam, Klonopin, diazepam, Valium, Topamax, Lamictal, topiramat, lamotrijin