Kronik larenjit rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Larenjit, boynun üst kısmındaki ses tellerini içeren “ses kutusu” ların bir iltihabıdır. Larenjit akut ve kronik olmak üzere iki formda oluşur. Akut larenjit tipik olarak kısalık ve boğaz ağrısı üreten kısa bir hastalıktır. Çoğu durumda, bir üst solunum yolu enfeksiyonu buna neden olur. Kronik larenjit, daha uzun süreli ses kısıklığı ve diğer ses değişiklikleri üreten daha kalıcı bir hastalıktır. Genellikle ağrısızdır ve önemli bir enfeksiyon işareti yoktur .; Yetişkinlerde, kronik larinjitin en sık nedenleri; Ses kötüye kullanımı veya yanlış kullanma – Bu, çok fazla konuşmak veya çok yüksek sesle konuşmak demektir. Şarkıcılar, aktörler, telefon operatörleri, avukatlar, öğretmenler, hakemler, antrenörler ve iş yerinde yüksek sesle bağırması gereken herkes (inşaat işçileri, havaalanları ve tren istasyonlarındaki personel gibi) kendi seslerine bağlı olan insanlar için devam eden bir sorun olabilir , fabrika işçileri). Çocuklar bile, özellikle koro uygulaması, amigo veya oyun alanı oyunları sırasında seslerini bağırır veya sindirirlerse, ses aşırı veya yanlış kullanımdan dolayı kronik larinjiti geliştirebilirler .; Sigara içme – Sigara dumanı, gırtlak boynu tahriş eder ve ses tellerini kalınlaştıran şişme ve enflamasyona neden olur. Bu kalınlaşma, ses tonunu düşürebilir veya raspa ve sert ses çıkarabilir .; Alkol yoğun şekilde içilir – Alkol, içenlerde görülenlere benzer değişiklikler üreten, gırtlakta kimyasal bir tahrişe neden olur .; Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) – GERD, mideden gelen asidik sıvıların özofagus ve boğazda geriye akmasıyla (gastrointestinal reflü), gırtlak hastasını rahatsız eden bir hastalıktır. Asit reflüyü yatarken genellikle daha kötü olduğu için, GÖRH’nin neden olduğu ses kısıklığı, uyanıştan hemen sonra sabahları en çok dikkati çeker. GÖRH’li bazı insanlar mide ekşimesi, hazımsızlık ve sindirim sistemi ile ilişkili diğer semptomlardan muzdarip olsalar da, GÖRH nedeniyle kronik larinjiti olan insanlarda genellikle bu semptomlar yoktur. Bunun yerine, bu insanlar burun ve boğazı ilgilendiren başka şikâyetlere sahip olabilirler; Boğazda bir yumru olma hissi (globus adı verilen bir semptom); Boğazı temizlemek için sürekli bir ihtiyaç; Yutkunma sırasında rahatsızlık; Sürekli öksürük

Belirtiler

Kronik larenjitin en sık semptomu ses kısıklığıdır. Durumun gerçekten kronik olması için bu ses kısıklığı en az iki hafta devam etmelidir. Diğer belirtiler, kronik larinjitin nedenine bağlı olarak; Düşük, çatlamış bir ses; Kolayca yorulan bir ses, “çatlamış” Boğazdaki veya boğazdaki bir yumru hissi; boğazı temizlemek için sürekli bir dürtü; boğazdaki ağır mukus; kronik öksürük veya postnazal damla; yutma sırasında rahatsızlık

Teşhis

Belirtilerinizi gözden geçirdikten sonra, doktorunuz size yaşam tarzınız hakkında, özellikle de

Ne kadar sürer?

Larenjitin gerçekten kronik olması için ses kısıklığı en az iki hafta sürmelidir. Bir kez kronik larinjit geliştikçe, sigara içmeye devam eden, aşırı alkol içen, tahriş edici toz veya kimyasallarla çalışanlara veya bağırarak veya konuşmaya devam ederek sesi kötüye kullananlar genellikle uzun vadeli bir sorundur. GÖRH nedenli kronik larenjit, asit reflü devam ettiği sürece devam edecektir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Kronik larinjiti önlemek için bu adımları atabilirsiniz

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Eğer kronik larenjitiniz sigara, alkol kullanımı, işle ilgili maruz kalma veya aşırı ses kullanımından kaynaklanıyorsa, doktorunuz muhtemelen standart önleme yönergelerine uymanızı tavsiye edecektir. Buna ek olarak, doktorunuz sizi ses terapisi için bir sesli antrenör veya bir konuşma dili patologuna yönlendirir. Ses tedavisi, sesinizi doğru kullanmanızı ve ses tellerinize zarar verebilecek şekilde sesli konuşmayı önlemenizi öğretir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Baş-boyun kanserlerinin bir semptomu olabileceğinden, gitmeyen gitmeyen veya geri gelmeye devam eden ses kısık düşürülmemelidir. Çok içki içen veya sigara içen insanlar bu kanserler için özellikle yüksek risk altındadır. Ses kısıklığı iki haftadan uzun sürerse, doktorunuzu görmek için randevu alın. Doktorunuz sizi değerlendirme ve tedavi için bir uzmana (kulak burun boğaz uzmanı, kulak burun boğaz doktoru olarak da bilinir) yönlendirir.

Prognoz

Kronik larenjitinizi tedavi etmek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmak isterseniz, görünüm genellikle çok iyi. Bu, özellikle kronik larenjiti sigara, alkol, işyerinde maruz kalma veya ses kötüye kullanımı ile ilgili kişiler için geçerlidir. GERD hastalarında diyet değişiklikleri ve asit üretimini azaltmak için kullanılan ilaçlar vakaların üçte ikisine kadar kronik larinjiti tedavi edebilir.