Kuş gribi (kuş gribi)

Kuş gribi, insanları nadiren bulaştıran bir grip virüsünden kaynaklanır. En son virüs bulaşmış insanlar olan H5N1 ve H7N9 dahil olmak üzere, bir düzineden fazla kuş gribi türü tespit edildi. Kuş gribi insanlara vurduğunda, ölümcül olabilir.

Son yıllarda kuş gribinin salgınları Asya, Afrika ve Avrupa’nın bir bölümünde gerçekleşti. Kuş gribi semptomları geliştiren birçok hasta, hasta kuşlarla yakın temas halindeydi. Birkaç vakada kuş gribi bir kişiden diğerine geçti.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Sağlık yetkilileri, bir kuş gribi virüsü, insandan insana daha kolay geçen bir forma dönüşürse küresel bir salgın oluşabileceğinden endişe ediyorlar. Araştırmacılar insanların kuş gribinden korunmasına yardımcı olmak için aşılar üzerinde çalışıyorlar.

Ne yapabilirsin

Kuş gribinin belirtileri ve semptomları, türüne bağlı olarak enfeksiyonun iki ila sekiz günü içerisinde başlayabilir. Çoğu durumda, bunlar klasik influenzanınkilere benzemektedir;

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bazı insanlar ayrıca bulantı, kusma veya ishale yakalanırlar. Ve birkaç vakada, hafif göz enfeksiyonu (konjonktivit) hastalığın tek göstergesi.

Laboratuvar testleri

Ateşi, öksürük ve vücut ağrısı geliştirirseniz ve yakın geçmişte kuş gribinin ortaya çıktığı dünyanın bir bölümüne giderseniz hemen doktorunuza danışın. Herhangi bir çiftlik veya açık hava pazarını ziyaret ettiyseniz doktorunuza haber vermeyi unutmayın.

Kuş gribi vahşi su kuşlarında doğal olarak bulunur ve tavuk, hindi, ördek ve kaz gibi evcil kanatlılara yayılabilir. Hastalık enfekte olmuş kuşların dışkılarından veya burun, ağız veya gözlerindeki salgılardan temas yoluyla bulaşır.

Yumurtaların ve kuşların kalabalık ve sağlıksız koşullarda satıldığı açık hava pazarları, enfeksiyona yatkın kuşaklar olup hastalığı daha geniş bir topluluğa yayabilir.

Az pişmiş kümes hayvanları eti veya enfekte olmuş kuşların yumurtaları kuş gribi verebilir. Kanatlı eti 165 F (74 ° C )’lik bir iç sıcaklığa pişirilirse yemek yemeye güvenlidir. Yumurta sarısı ve beyazlar sert olana kadar pişmelidir.

Kuş gribi için en büyük risk faktörü hasta kuşlarla veya tüyleri, tükürükleri veya pislikleri ile kontamine olmuş yüzeylerle temas halindedir. Çok az sayıda vakada, bir insandan diğerine kuş gribi bulaştı. Ancak virüs insanlar arasında daha kolay yayılmaya başlanmazsa, enfekte olan kuşlar en büyük zararı veriyor.

İnsanın bulaşma şekli hala esrarengizdir. Etkilenen kişilerin yaş ortalaması kuş gribinin türüne bağlı gibi gözükse de, her yaştan insan kuş gribine yakalanıyor. H7N9’dan etkilenenlerin yaş ortalaması 62 iken, H5N1 olanların yaş ortalaması sadece 26 idi.

Son araştırmalar, dişilerin kuş gribi ve komplikasyonları açısından daha yüksek risk altında olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, tam olarak bunun neden böyle olduğu tam olarak belli değil.

Kuş gribi olan insanlar hayatı tehdit eden komplikasyonları geliştirebilirler.

Kuş gribi, enfekte insanın yarısından fazlasını öldürebilirse de, çok az kişi kuş gribi geçirdiğinden dolayı ölüm sayısı hala düşüktür. 1997’den beri 500’den fazla kuş gribi ölümleri Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirildi.

Buna karşın, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, mevsimsel gripin yalnızca ABD’de her yıl binlerce ölümden sorumlu olduğunu tahmin ediyor.

Kuş gribi olduğunuzdan kuşkulanıyorsanız, birincil bakım doktorunuzu görmeniz gerekir. İnsanlara grip olduğunuzu öğrenin ve ziyaretiniz sırasında bir cerrahi maske takmasını isteyin. Çok hasta iseniz, hastaneye kaldırmanız gerekebilir.

Kuş gribi için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Görüntüleme testleri

Kuş gribi aşısı

Seyahat edenler için öneriler

Tavuk ve yumurta ürünleri

Doktorunuz tanı koymak için hastalığınızla ilgili belirli ayrıntıları bilmeniz gerekir. Gibi sorulara cevap vermeye hazır olun.

Burnunuzdaki veya boğazınızdaki sıvıların örnekleri kuş gribi virüsü bulguları açısından test edilebilir. Bu numuneler, belirtilerin ortaya çıkmasından sonraki ilk birkaç gün içinde alınmalıdır.

X-ışınları akciğerlerinizin durumunu değerlendirmede yararlı olabilir, bu da doğru tanıyı belirlemenize ve belirtileriniz ve belirtileriniz için en iyi tedavi seçeneklerini belirlemenize yardımcı olabilir.

Birçok influenza virüsü, amantadin ve rimantadin (Flumadin) içeren bir antiviral ilaçların etkilerine karşı dirençli hale gelmiştir. Sağlık görevlileri, oseltamivir (Tamiflu) kullanımını veya eğer oseltamivir kullanılamıyorsa zanamivir (Relenza) önermektedir. Bu ilaçlar semptomlar göründükten sonra iki gün içinde alınmalıdır.

Bununla birlikte, bazı kuş gribi türlerinin oseltamivire direnç geliştirebileceği konusunda endişeler var. Çin sağlık görevlileri, H7N9 kuş gribinin tedavisi için hükümetlerinden hızlanan onay alan bir başka grip ilacı geliştirdiler.

Gıda ve İlaç İdaresi, bir H5N1 kuş gribi virüsü enfeksiyonunu önlemek için bir aşı onayladı. Bu aşı halka açık değildir, ancak ABD hükümeti bunu salgıladı ve bir salgın durumunda dağıtacaktır.

Bu aşının başlaması, virüsün patlamasına neden olan spesifik formuna karşı korunmak üzere tasarlanan başka bir aşı geliştirilip üretilmesine kadar sınırlı bir koruma sağlamak için bu tür bir salgınta kullanılabilir. Araştırmacılar, diğer kuş gribi aşı tipleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Güneydoğu Asya’ya veya kuş gribi salgınlarıyla herhangi bir bölgeye seyahat ediyorsanız, bu halk sağlığı önerileri göz önünde bulundurun

Isı kanatlı virüsleri yok ettiğinden, pişmiş kümes hayvanları bir sağlık tehdidi değildir. Buna rağmen, salmonella veya diğer zararlı bakterilerle kontamine olabilecek kümes hayvanlarını tutarken ve hazırlarken önlem almak en iyisidir.

Doktorunu ziyaret et