mangalda, pan-kızarmış et ve böbrek kanseri riskini

Steven Reinberg tarafından

HealthDay Reporter

Pazartesi, Kasım 9, 2015 (HealthDay Haber) – mangal ya da pan-kızartma gibi yüksek sıcaklıklarda etler pişirme, böbrek kanseri riskini artırabilir, yeni bir çalışma öneriyor.

kolon kanserine neden olabilir – pastırma, sosisli ve sosis gibi – Dünya Sağlık Örgütü etler işlenmiş geçen ay uyardı. Kırmızı etler de yüksek risk ile ilişkili bulunmuştur.

yeni bir çalışma böbrek ABD’de artan kanser ve diğer gelişmekte olan ülkelerin de özellikle baktım.

dedi “like it Bu çalışma, ve diğerleri, bizim et potansiyel böbrek kanseri riskini etkileyebilir pişirmek yolu, düşündürmektedir” kurşun araştırmacı Dr Xifeng Wu, Teksas MD Anderson Kanser Merkezinde Üniversitesi Epidemiyoloji bölümünde profesör Houston.

“Et gerçekten yüksek sıcaklıklarda veya yanma, sigara, ya da et kömürleşmesine sonuçlanan bir açık alev üzerinde pişirilir süreyi sınırlandırın,” Wu önerdi.

Bu yeni bulgular, yani kırmızı ve işlenmiş et alımını sınırlamak için, Kanser Derneği kanser önlenmesi için diyet önerileri destekleyen, dedi.

Susan Gapstur, kanser topluma epidemiyolojisi başkan yardımcısı, etler çok yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş zaman, belirli kansere neden olan kimyasallar olan bazı böbrek kanseri ile bağlantılı olan, serbest olduğunu söyledi.

“Bu çalışma, yüksek sıcaklıkta pişirilmiş et, özellikle bazı genetik mutasyonlar ile insanlar arasında, kanser riskini artırabileceğini bazı ipuçları sunuyor” Gapstur dedi.

Ancak, bu çalışmada sadece aslında böbrek kanserine neden değil, yüksek sıcaklıklarda ve böbrek kanseri riski pişmiş et tüketimi arasında bir ilişki göstermektedir. göstermek için, büyük prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır, dedi.

Rapor dergi Kanser içinde 9 Kasım çevrimiçi yayınlandı.

yüksek et alımı, nişasta ve işlenmiş gıdalar da dahil olmak üzere – – Birçok önceki çalışmalarda sözde Batı diyet yönleri olduğunu ileri sürmüşlerdir böbrek kanserinde artış kısmen sorumlu olan Wu söyledi.

Bu ayrıca, Wu ve arkadaşları 650’den fazla böbrek kanseri hastalarının bilgi toplandı ve yaklaşık 700 kanser ücretsiz hastaların verileri ile karşılaştırdık incelenmesi.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba