Meme biyopsisi türleri: ince iğne aspirasyonu, iğne, açık ve daha

Kadın Sağlığı Trendler

Bir meme biyopsisi, meme kanseri için kontrol etmek için bir mikroskop altında bakıldığında meme dokusu örneği kaldırır. Bir meme biyopsisi genellikle meme muayenesi veya mamografi, ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) üzerinde bulunan şüpheli bir alana sırasında bulunan bir yumru kontrol etmek için yapılır.

Gerekirse, doktorunuz biyopsi iğne rehberlik ultrason veya MR kullanabilirsiniz. Ya da doktorunuz iki açıdan alınmıştır mamogram biyopsi örneğinde (stereotaktik iğne biyopsisi) için kesin bir nokta bulmak için bir bilgisayar kullanabilir. Bir ince tel, toka veya işaretleyici de siteyi işaretlemek için kullanılabilir.

bir mamogram üzerinde görülen bir meme yumru veya şüpheli bir alan kanserli (kötü huylu) ya da (iyi huylu) kanserli olmayan ise bir meme biyopsi denetler. Bir biyopsi örneği test kanser hücreleri mevcut olup olmadığını öğrenmek için tek güvenilir yoldur.

Doktorunuza eğer söyle

İnce iğne aspirasyon biyopsisi. Doktorunuz bir kitle içine ince bir iğne sokar ve hücreler veya sıvı örneği kaldırır; Çekirdek iğne biyopsisi. Doktorunuz özel bir ucu ile bir iğne sokar ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde meme dokusunun bir örneği kaldırır; Çekirdek biyopsi vakum destekli. Bu göğüs dokusunun küçük bir örneği almak için hafif bir vakum kullanarak bir sonda ile yapılır. Tek küçük kesilmiş dikiş gerektirmez ve çok küçük bir iz bırakır değildir; Açık (cerrahi) biyopsi. Doktorunuz kısmını veya bir yumru kaldırmak için cilt ve meme dokusunda küçük bir kesim yapacak. Bu iğne biyopsisi yeterli bilgi sağlamıyorsa bir yumru kontrol etmek veya bir ilk adım olarak yapılabilir.

Kendinize Uygulamayı indirmek için bir bağlantı gönderin.

herhangi bir ilaç ya da (örneğin vitamin veya bitkisel ilaçlar gibi) takviyesi alıyor; Anesteziyoloji dahil herhangi bir ilaç, alerjisi olan; lateks alerjisi olan; Herhangi bir kanama sorunları var ya da warfarin (Coumadin) veya klopidogrel (Plavix) olarak kan sulandırıcı almak; Veya hamile olabilir.

Lütfen bekle…