meme kanseri

Meme Kanseri Nedir?

CDC’ye göre meme kanseri, kadınlarda kanser ve kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir; ABD’de 2016 yılında ABD’de yaklaşık 300.000 kadına invaziv veya in-situ meme kanseri teşhisi konacak. Kabaca 8 kadından 1’i bir ömür boyu invaziv meme kanseri geliştirecektir. Bununla birlikte, bugün, meme kanseri olan 10 kadından 9’u tanıdan beş yıl sonra hala hayatta

Kanser, hücrelerden başlayarak vücudun temelinde görülen birçok hastalıkla ilgilidir; Yaşam birimi. Vücut birçok hücre türünden oluşur ve normalde hücreler büyür; Ve sadece vücudun onlara ihtiyacı olduğunda daha fazla hücre üretmek için bölün. Ancak bazen; Yeni hücrelere ihtiyaç duyulmadığında hücreler bölünmeye devam eder. Bu fazladan hücreler bir kütle oluşturur; Dokuya, büyüme veya tümör adı verilir. İki tür tümör vardır: benign ve malign.

Benign tümörler kanser değildir. Genellikle çıkarılabilirler; Çoğu durumda geri dönmezler. İyi huylu tümörlerdeki hücreler yayılmaz; Vücudun diğer kısımlarında, yaşam için bir tehdit oluşturmazlar.

Meme Kanserinin Nedeni Neden?

Malign tümörler kanserdir. Bu tümörlerin içindeki hücreler anormaldir; Kontrol veya düzen olmadan bölünürler ve yakındaki dokuları istila edebilir ve zarar verebilirler; Organlar Kanser hücreleri malign bir tümörden ayrılabilir ve kan dolaşımına girebilir; Veya kanser orijinal kanser alanından nasıl yayılır lenfatik sistem; Diğer organlarda yeni tümörler oluşturmak. Kansere yayılma metastazı denir.

Göğüs dokusunda kanser ortaya çıktığı zaman göğüs dışında yayılır; kanser hücreleri; Genellikle kol altındaki lenf düğümlerinde bulunur. Kanser bunlara ulaştıysa; Düğümler, kanser hücrelerinin vücudun diğer bölgelerine yayılmış olabileceği anlamına gelir; Diğer lenf nodları ve diğer organlar, örneğin kemik, karaciğer veya akciğerler. Kanser olduğunda; Orijinal yerinden vücudun başka bir bölümüne yayılır; yeni tümör; Aynı tür anormal hücreler ve birincil tümörle aynı isim. Örneğin; Meme kanseri beyne yayılırsa, beyindeki kanser hücreleri aslında; Meme kanseri hücreleri. Hastalığa metastatik meme kanseri denir.

Göğüs kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, çalışmalar göstermektedir ki; Meme kanseri riski yaşla birlikte artar. Hastalık kadınlarda çok nadirdir; Çoğu göğüs kanseri 50 yaş üstü kadınlarda görülür; Risk 60 yaş üstü kadınlar için özellikle yüksektir. Meme kanseri daha sık görülür; Beyaz-bayanlarda Afrikalı-Amerikalı veya Asyalı kadınlardan daha fazla.

Aşağıdaki koşullara sahip kadınlar meme kanseri riskini artırır

Meme Kanseri Tespiti

Göğüs kanseri riski artışı ile ilişkili diğer faktörler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Göğüs kanseri geliştiren kadınların çoğunun sahip olduklarının bilinmesi önemlidir; Büyümeyle birlikte gelen risk dışında yukarıda listelenen risk faktörlerinden hiçbiri yok; daha eski.

Meme kanseri taraması meme kanserinden ölme riskini azalttığını göstermiştir .; Kadınlar göğüs kanserinin erken tespitinde aktif olarak rol alabilirler; Düzenli olarak planlanan tarama mamografileri ve klinik meme muayeneleri (sağlık uzmanları tarafından gerçekleştirilir). Kadınlar ayrıca göğüs kendi kendine muayene yapmalıdır.

Bir tarama mamogramı erken meme kanseri bulabilmek için en iyi araçtır; Belirtiler görülmeden önce. Mamogram genellikle göğüs kütüğünü bulabilir; Hissetmek. Göğüs taraması mamografisinde şüpheli görünüyorsa ek; (Teşhis amaçlı) mamografi gerekebilir. Sonuçlara bağlı olarak, doktor olabilir; Kadına biyopsi yapmasını öneririz.

Erken meme kanseri genellikle ağrıya neden olmaz ve göğüs kanseri ilk önce; Gelişirse, hiç belirtisi olmayabilir. Kanser büyüdükçe değişikliğe neden olabilir; Kadınların dikkat etmesi gereken, meme kanseri belirtileri veya belirtileri içerebilir

Belirtilenler gibi herhangi bir belirti doktora bildirilmelidir. En sık; Bunlar kanser değildir, ancak herhangi bir sorunun olması için doktora danışılması önemlidir; Teşhis edilebilir ve olabildiğince erken tedavi edilebilir.

Bir doktor, bir veya daha fazla meme muayenesi yapabilir

Göğüs kanserinin en yaygın türü duktal karsinomadır; Kanalların astarı. Lobüler karsinom lobüllerde ortaya çıkar. Patolog; Kanserin duktal veya loblu olup olmadığını ve yakınlarda işgal edilip edilmediğini söyleyebilen; Göğüs dokuları (invaziv).

Östrojen (ER +) ve progesteron reseptörleri (PR +) arayan dokunun hormon reseptör testleri, kanserin hormonal tedaviye potansiyel tepkisini belirleyebilir. Her 3 göğüs kanserinden yaklaşık 2’si hormon reseptörü pozitiftir. HER2 (insan; epidermal büyüme faktörü reseptörü-2 veya HER-2 geni) meme kanseri hücrelerinde kanser gelişimini kontrol eden özel bir proteindir. Bu gen için yapılan test, meme kanseri riskini belirler ve en iyi tedaviyi belirlemeye yardımcı olabilir. Diğer testler (laboratuar testleri ve x-ışınları) bazen kanser ilerlemesini öngörmek için yapılır. Göğüs kanseri bu bölgelere yayılabilir, çünkü kemiklerin, karaciğerin veya akciğerlerin muayeneleri yapılabilir.

Meme kanseri, lokal terapi, sistemik terapi veya her ikisi ile tedavi edilebilir.

Cerrahi ve radyasyon gibi yerel terapiler; Belirli bir bölgede meme kanseri çıkartabilir veya yok edebilir. Meme kanseri yayılırsa; Vücudun diğer bölgelerine, lokal terapi, kanserleri kontrol etmek için kullanılabilir; Akciğer veya kemik gibi spesifik alanlar.

Sistemoterapi, örneğin kemoterapi, hormonal terapi ve; Biyolojik terapi, vücutta kanseri yok etmek veya kontrol etmek için kullanılır. Ara sıra; Sistemik tedavi, lokal tedaviden önce tümörü küçültmek için kullanılır. Sistemik tedavi; Aynı zamanda kanserin geri gelmesini önlemek veya kanseri tedavi etmek için kullanılır; Yaymak.

Cerrahi meme kanseri için en yaygın tedavi yöntemidir; Birkaç çeşidi vardır

Çoğu durumda, cerrah belirlemeye yardımcı olması için kol altındaki lenf nodlarını da çıkarır; Kanser hücrelerinin lenfatik sisteme girip girmediği. Buna bir aksiller denir; Lenf nodu diseksiyonu.

Cerrahi ameliyat alanında kısa süreli ağrı ve hassasiyet yaratır; Aynı zamanda enfeksiyon, kötü yara iyileşmesi, kanama veya bir reaksiyon riski taşır; Ameliyat sırasında kullanılan anestezi. Bir memenin çıkarılması kilo dengesizliğine neden olabilir; Boynu ve sırt bölgesinde rahatsızlık yaratabilir. Cildin bulunduğu alanda; Meme çıkarıldığında sıkı olabilir, kol ve omuz kasları sertleşebilir; Ve ameliyat sırasında yaralanabilecek veya kesilebilen sinirler uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir; Göğüs, koltuk altı, omuz ve üst kol.

Bu hisler genellikle birkaç hafta veya ay içinde ortadan kalkar.

Radyasyon tedavisi (radyoterapi) yüksek enerjili ışınların kullanımı; Kanser hücrelerini öldürmek için. Radyasyon memeye bir makine (harici veya radyasyon) ile yönlendirilebilir veya ince plastik tüplere yerleştirilen radyoaktif maddelerden gelebilir; Doğrudan göğsün içine yerleştirilir (implant radyasyonu). Bazen her iki tip; Radyasyon terapisi kullanılır.

Ameliyattan önce radyoterapi, tek başına veya kemoterapi veya hormonal terapi ile; Bazen kanser hücrelerini yok etmek ve tümörleri küçültmek için kullanılır. Bu yaklaşım en çok; Meme tümörünün büyük olduğu veya kolayca çıkarılamadığı durumlarda sıklıkla kullanılır; Ameliyat.

Radyoterapi sırasında, hastalar özellikle de sonra; Çeşitli tedaviler. Muamele edilen alanda cilt için de ortaktır; Kırmızı, kuru, ihale ve kaşıntı. Göğüs ağır ve zor hissedebilir, ancak bu koşulları; Zamanla temizlenecek. Tedavinin sonuna doğru cilt nemli hale gelebilir; Ve ağlamaklı ama bu bölgeyi olabildiğince havaya çıkarmak şifaya yardımcı olacaktır; Işlem.

Meme Kanseri Belirtileri

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçların kullanılmasıdır. Kemoterapi; Göğüs kanseri genellikle bir hapta veya enjeksiyonluk ilaçların bir kombinasyonudur.

Kemoterapinin yan etkileri esas olarak spesifik ilaçlara ve; doz. Genel olarak, anti-kanser ilaçları hızla bölünen hücreleri etkiler. Bunlar; Enfeksiyonla mücadele eden kan hücreleri kanın pıhtılaşmasına yardım eder ve oksijen taşır; Vücudun her yanını. Kan hücreleri etkilenirse, hastalar daha olasıdır; Enfeksiyon alabilir, kolayca yaralanabilir veya kanamaz; alışılmadık derecede zayıf ve çok hissedebilir; yorgun. Saç köklerinde ve sindirim sistemini hizalayan hücrelerde hızla bölünen hücreler; Etkilenebilir. Sonuç olarak, yan etkiler arasında saç dökülmesi, kötü iştah; Mide bulantısı ve kusma, diyare veya ağız ve dudak yaraları.

Yeni veya iyileştirilmiş ilaçlar sayesinde bu yan etkilerin birçoğu kontrol edilebilir .; Yan etkiler genellikle kısa vadeli ve giderek ortadan kalkmaktadır. Saçlar büyür, ancak; Renk ve dokuda farklı olabilir.

Hormonal tedavi, hormona bağımlı kanser gelişimini engeller; Hücreleri. Bu tedavi, yumurtalıkları çıkarmak için ilaçların veya ameliyatın uygulanmasını içerebilir; Hangi kadın hormonları yapmak.

Hormonal tedavinin yan etkileri büyük ölçüde spesifik ilaç veya türe bağlıdır; Tedaviyi. Tamoksifen en yaygın hormonal tedavidir. Tamoksifen neden olabilir; Sıcak basmaları, vajinal akıntı veya tahriş, bulantı ve düzensiz periyotlar.

Biyolojik terapi vücudun geliştirilmesi için tasarlanmış bir tedavidir; Kansere karşı doğal savunma. Örneğin monoklonal antikorlar memeyi hedef alabilir; Insan epidermal büyüme faktörü olarak bilinen fazla miktarda protein içeren kanser hücreleri; Reseptör-2 (HER-2) ‘dir. HER-2’yi bloke etmek, bu hücrelerin büyümesini yavaşlatır veya durdurur.

Biyolojik tedavinin yan etkileri kullanılan maddelerin türüne göre farklılık gösterir; Ve hastadan hastaya kadar. Biyolojik tedavinin bulunduğu yerde döküntüler veya şişme; Enjekte ortaktır. Grip benzeri belirtiler de ortaya çıkabilir.

Slayt gösterisi: Meme Kanseri İçin İlaç Tedavisinde Gelişmeler Öğrenin

Şubat 2008’de hükümet, kemoterapi almayan HER2 negatif metastatik meme kanseri olan hastalar için paclitaxel kanseri ilacı ile kombine olarak kullanılmak üzere bevacizumab’ı onayladı. Bununla birlikte, Kasım 2011’de hükümet, bevacizumab’ın meme kanseri onayını iptal etti; çünkü ilacın bu kullanım için etkili ve etkili olduğu gösterilmedi. Hükümet kararından önce, bir hükümet danışma komitesi, uyuşturucunun meme kanseri tedavisi için onaylanmasını hatırlatmak için oybirliği ile oy verdi.

Başlangıçta, hükümet, bevacizumab’ı, araştırmacıların uyuşturucunun güvenliğini ve yararlarını doğrulamak için klinik denemeler yaparken, ciddi veya hayatı tehdit eden koşullar için vaat eden ilaçlara erişim sağlamak için hızlandırılmış onay programı kapsamında onayladı. Bununla birlikte, binlerce sayfalık veri ve birkaç klinik araştırmayı gözden geçirdikten sonra, hükümet düzenleyicileri, bevacizumab’ın metastatik meme kanseri olan kadınlarda kullanımının, tümör büyümesinde, hayatta kalmada veya yaşam kalitesinde artışı geciktirdiği kanısına varmadan hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabileceğini tespit etti Meydana gelebilir. Hükümet tarafından belirtilen yan etkiler şunlardır: şiddetli yüksek tansiyon; Kanama ve kanama; Kalp krizi ve kalp yetmezliği; Burun, mide, bağırsaklar ve vücudun diğer bölümlerinde perforasyon gelişimi.

Tamoksifen (Nolvadex) ve raloksifen (Evista) gibi ilaçlar meme kanseri riskini ortalama göğüs kanseri riski yüksekse göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir doktor, riski belirlemek için, aile öyküsü, yaşı, genetik profili (BRCA mutasyonu) ve diğer risk faktörleri gibi bireysel bir kadın için risk faktörlerini değerlendirebilir. Klinisyenler, bu risk faktörlerinin çoğuna dayanarak meme kanseri riskini önümüzdeki 5 yıl içinde veya ömür boyu tahmin etmek için Göğüs Kanseri Risk Değerlendirme Aracı olarak bilinen bir araç kullanmaktadır. Göğüs kanseri almak için öngörülen bir riske karşı ömür boyu bir ilaç almanın riskini ölçmek önemlidir. Bir veya daha fazla risk faktörü taşıyan çoğu kadın asla meme kanseri gelişmeyecektir ve bu bir doktorla görüşmek için önemlidir.

Hem tamoksifen hem de raloksifen, seçici östrojen reseptör modülatörleri (veya SERM’ler) olup, bazı dokularda östrojen, bir kadın hormonu engellemek için harekete geçer. Östrojen meme kanseri hücresi büyümesini artırabilir ve hem tamoksifen hem de raloksifen meme hücrelerinde östrojen hormonunu bloke eder. Meme kanseri riskini azaltmak için bu ilaçlar 5 yıl veya daha uzun süre alınır.

Çalışmalar, kimyasal önlem için fenretinit olarak bilinen bir araştırma maddesini değerlendiriyor. Fenretinid, retinoidler olarak bilinen bir ilaç sınıfındadır (A vitamini ile ilgili ilaçlar). Amerikan Kanser Derneği tarafından da bildirildiği üzere, bu ilaç meme kanseri riskini ön araştırmada tamoksifen kadar azalttı.

Meme Kanseri Teşhisi

Göğüs kanseri riski yüksek kadınlar, örneğin BRCA gen mutasyonları, meme kanseri ve yumurtalık kanseri oluşumunu önlemeye yardımcı olması için meme ve / veya yumurtalıkları cerrahi olarak çıkarmaya karar verebilir. Bu, genetik uzmanı, onkolog ve cerrahla birlikte yapılması gereken sert bir karardır.

Kanser Bulunduğunda

Göğüs kanseri hastaları için yeni yaklaşımlar üzerine birçok çalışma devam ediyor. Araştırma ve tedavi gelişmelerinin şu andaki alanları; BRCA1 ve BRCA2 mutasyonları için genetik test ve tedavilerle en iyi uygulamayı değerlendiren araştırma; Göğüs kanserinin çevresel nedenlerine bakan araştırmalar; Aromataz inhibitörleri ile önleme; Yayınlanmış verilere rağmen belirli diyet takviyelerini araştırarak meme kanseri riskini azaltmak kıttır .; Değerlendirilen diğer çalışmalar; Meme kanseri tedavisinde immünoterapi ve hedef ilaçlar. Devam eden meme kanseri klinik denemeleri hakkında bilgi edinmek isteyen kadınlar, doktorlarıyla konuşmalı ve 1-855-216-0127 numaralı telefonu arayın veya http://www.cancerresearch.org/cancer-immunotherapy/clinical-trial-finder adresini ziyaret etmelidir.

Genetik, meme kanserinde büyük bir rol oynayabilir ve aileleri incelemek, bu genetik değişkenlerin daha iyi anlaşılmasına yol açabilir. Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü (NIEHS) 35-74 yaşları arasındaki 50.000’den fazla kadını kayıt için kapalı olan Kızkardeş Çalışması için işe aldı. Kız kardeşi meme kanseri olan bu kadınlar, göğüs kanseri önlemeyi artırabilecek risk faktörlerini belirlemek için veri sağlayacak. Araştırmacılar, Sister Study’in göğüs kanseri ile bağlantılı genetik ve çevresel faktörleri daha iyi anlamamıza yardımcı olacağına inanıyoruz.

Tedavi Yöntemleri ve Yan Etkiler

İki Sister Çalışması adlı başka bir genetik çalışma, 2008’de NIEHS tarafından başlatılmış ve genç yaşta meme kanseri gelişmiş kadınlara baktı; bu çalışmaya kayıt da kapalı. NIEHS araştırmacıları, meme kanseri olan ve olmayan kız kardeşleri karşılaştırırken olası genetik ve çevresel bağlantıları araştırıyorlar. Öğrenim görmek için www.sisterstudy.org adresini ziyaret edin veya 1-877-4SISTER (1-877-474-7837) numaralı telefonu arayınız.

Avastin (bevacizumab) Göğüs Kanseri İçin İfade İptal Edildi

Meme Kanseri Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Yüksek Riskli Kadınlarda Meme Kanseri Önleme

Meme Kanseri Tedavisinde Araştırma

Kardeş Çalışması

Ayrıca bakınız