Mesane kontrol sorunları: idrar kaçırma tedavisinde kullanılan ilaçlar

Menopozdan sonra, bir kadının vücudu daha az östrojen üretir. Östrojendeki bu düşüş, mesane ve üretranın çevresindeki destekleyici dokuların bozulmasına, dokuları zayıflatmasına ve muhtemelen ağırlaşan stres inkontinansına katkıda bulunabilir.

Bir vajinal krem, bir östrojen içeren halka veya bir yama şeklinde düşük dozlu, topikal östrojen uygulamak, vajina ve üriner sistemdeki kötüleşen dokuların yenilenmesine yardımcı olabilir ve bazı inkontinans semptomlarını hafifletir.

Üriner inkontinans tedavisinde topikal östrojenin kullanılmasını destekleyen pek çok bilimsel kanıt yok, ancak bazı kadınlar üriner semptomları için yararlı olduğunu bildiriyor. Göğüs veya rahim kanseri öykünüz varsa veya her ikisi birden östrojen önerilemez. Durumunuzda östrojen kullanmanın potansiyel riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Kombinasyon hormonu replasman tedavisi (östrojen artı progestin) topikal östrojen ile aynı değildir ve artık idrar kaçırma tedavisinde kullanılmaz. Oral östrojen replasmanı aynı zamanda topikal östrojen ile aynı değildir ve aslında idrar kaçırma semptomlarını kötüleştirebilir.

Doğru şekilde kullanıldığında, topikal östrojen tedavisi tipik olarak yan etkilere neden olmaz. Bununla birlikte, inkontinans tedavisinde, topikal östrojen genellikle yan etki yaratan başka bir ilaç veya terapiyle eşleştirilir.

Estrojen

Imipramine

Imipramin, trisiklik antidepresandır. Mesane kasının rahatlamasını sağlarken mesane boynundaki düz kaslar kasılmaya neden olur. Karışık idrar kaçırma tedavisinde, dürtü ve stres inkontinansının bir kombinasyonu olarak kullanılabilir.

Imipramin uyuşukluğa neden olabilir, bu yüzden genellikle geceleri alınır. Bu nedenle, imipramin de gece idrarını tutamama için yararlı olabilir. Gece nemle ıslanan çocuklar (gece idrar kaçırması) için de yararlı olabilir. İmipramin genellikle yaşlı erişkinler için uygun değildir.

Duloksetin

İmipramin’in ciddi yan etkileri nadirdir ancak düzensiz kalp atışı ve baş dönmesi veya hızla ayağa kalktığınızda kan basıncının düşürülmesi gibi kardiyovasküler problemleri içerebilir. Çocuklar ve yaşlılar bu yan etkilere karşı özellikle hassastırlar.

Doktorunuza danışın

Kuru ağız, bulanık görüş ve kabızlık da dahil olmak üzere diğer yan etkiler, antikolinerjiklerin yan etkileri ile benzerdir. Trisiklik antidepresanlar birçok farklı ilaçla etkileşime girer, bu nedenle imipramin almadan önce hangi ilaçları aldığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Duloksetin depresyon ve anksiyete tedavisinde onaylanmış bir serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörüdür. Üretral sfinkterin rahatlamasına yardımcı olabilir, bu nedenle bazı kadınlarda idrar kaçırma olayını iyileştirebilir. Üriner inkontinans ve depresyon geçiren kadınlar için özellikle yararlı olabilir.

Araştırma çalışmalarında, birçok kadın yan etkileri nedeniyle duloksetin kullanmayı bıraktı. Bunlar bulantı, ağız kuruluğu, baş dönmesi, kabızlık, uykusuzluk ve yorgunluk olabilir. Kronik karaciğer hastalığı olan kadınlar duloksetin kullanmamalıdır. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun tıbbi geçmişinizi tam olarak bildiğinden emin olun.

Doktorunuzla konuşurken, reçetesiz satılan ilaçlar veya bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçları dikkatli bir şekilde gözden geçirin. Bazı ilaçlar mesane kontrol problemlerini arttırır. Diğerleri inkontinans ilaçlarıyla semptomları artırıcı bir şekilde etkileşime girebilir.

Doktorunuz mesane kontrol probleminizi tedavi etmek için ilaç almanızın gerekip gerekmediğini ve hangisinin sizin için en iyisinin hangisinin olabileceğini seçmenize yardımcı olabilir.