Mesane kontrol sorunları: idrar kaçırma tedavisinde kullanılan ilaçlar

Mesane kontrol problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçları öğrenin ve idrar kaçırma tedavisinde nasıl çalıştığını ve muhtemel yan etkileri de dahil.

Kahve ve soda içmeyi bıraktın. Mesane yeniden eğitimi için doktorunuzun önerilerini takip ettiniz. Ancak mesane kontrolü bir sorun olmaya devam etmektedir. Başka ne yapabilirim? İlaç seçenekleri hakkında doktorunuza danışın.

Etkili ilaçlar, aşırı aktif mesane ve dürtü inkontinansı olan insanlar için mevcuttur – mesane kontrolü problemi, ani, yoğun üriner tıkanmalar ve idrar kaçağı ile işaretlenmiştir. Stres inkontinans için daha az ilaç seçeneği vardır – öksürme, hapşırma veya ağır kaldırma gibi fiziksel bir hareket veya aktivite ile istenen idrar sızıntısı.

Üriner inkontinansın olası yan etkileri ile birlikte yaygın olarak verilen bazı ilaçlara genel bir bakış.

Antikolinerjik ilaçlar, aşırı aktif mesane ile ilişkili anormal mesane kasılmalarını tetikleyen sinyalleri beyne gönderen kimyasal bir mesajcının (asetilkolin) eylemini engeller. Bu mesane kasılmaları, mesane dolmadığında bile işemek ihtiyacını hissettirir.

Antikolinerjik ilaçlar arasında

Bu ilaçların bir kısmı uzun süreli salınımlı formda bulunur, yani günde bir kez alırsınız. Bunların, genellikle günde birden çok kez alınan anında yayımlanan sürümlere göre daha az yan etkisi olabilir.

Yine de, hemen açılan form, yalnızca geceleri gibi belirli saatlerde idrar kaçırma deneyiminiz varsa veya seyahatiniz gibi kısa bir süre ilaç almak istiyorsanız yararlı olabilir. Bu ilaçlar genellikle ağız yoluyla aldığınız hap veya tablet olarak verilir. Oxybutynin, sürekli bir ilaç miktarı sağlayan bir krem ​​veya deri yaması olarak da bulunur.

Antikolinerjiklerin en sık görülen yan etkileri ağız kuruluğu ve kabızlıktır. Ağız kuruluğuna karşı koymak için, daha fazla tükürük üretmek için bir parça şeker emmek veya çiğnemek olabilir. Diğer yan etkiler arasında mide yanması, bulanık görüş, hızlı kalp atışı (taşikardi), kızarmış cilt, üriner retansiyon ve hafıza ve karışıklık gibi zihinsel yan etkiler sayılabilir.

Oksibutinin cilt yamasının en yaygın yan etkisi cilt iritasyonudur. Doktorunuz yamanınızın yerini döndürmenizi tavsiye edebilir.

Mirabegron, belli idrar kaçırma tiplerini tedavi etmek için onaylanmış bir ilaçtır. Mesane kaslarını rahatlatır ve mesanenizin tutabileceği idrar miktarını artırabilir. Aynı zamanda idrar yapabileceğiniz miktarı artırabilir ve mesanenizi daha eksiksiz bir şekilde boşaltmanıza yardımcı olabilir.

Mirabegronun bazı yan etkileri arasında artmış kan basıncı, yaygın soğuk semptomlar (nazofarenjit), idrar yolu enfeksiyonu ve baş ağrısı bulunur. Kabız da oluşabilir. Mirabegron almadan önce böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa doktorunuzla konuşun. Mirabegron diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir, bu nedenle mirabegron almadan önce hangi ilaçları aldığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Mesane kasına Botoks enjeksiyonu, aşırı aktif bir mesaneye sahip kişilere fayda sağlayabilir. Botox asetilkolin hareketlerini bloke eder ve mesane kasını felç eder. Botoks, diğer ilaçlara cevap vermeyen insanlar için yararlı olabilir. Faydalar birkaç ay sürebilir. Doktorunuz yılda bir veya iki defa tekrar enjeksiyon önerebilir.

Çalışmalar Botox’un inkontinans semptomlarını belirgin şekilde iyileştirdiğini ve yan etkilere neden olmadığını bulmuştur. Bazı araştırmalar üriner sistem enfeksiyonlarını artırabileceğini gösteriyor ancak veriler kesin değil.

FDA, Botox’u hem onaylanmış hem de onaylanmamış kullanımlar için solunum durması ve ölüm dahil olumsuz reaksiyonların görülebileceği konusunda uyarıyor.

Menopozdan sonra, bir kadının vücudu daha az östrojen üretir. Östrojendeki bu düşüş, mesane ve üretranın çevresindeki destekleyici dokuların bozulmasına, dokuları zayıflatmasına ve muhtemelen ağırlaşan stres inkontinansına katkıda bulunabilir.

Bir vajinal krem, bir östrojen içeren halka veya bir yama şeklinde düşük dozlu, topikal östrojen uygulamak, vajina ve üriner sistemdeki kötüleşen dokuların yenilenmesine yardımcı olabilir ve bazı inkontinans semptomlarını hafifletir.

Üriner inkontinans tedavisinde topikal östrojenin kullanılmasını destekleyen pek çok bilimsel kanıt yok, ancak bazı kadınlar üriner semptomları için yararlı olduğunu bildiriyor. Göğüs veya rahim kanseri öykünüz varsa veya her ikisi birden östrojen önerilemez. Durumunuzda östrojen kullanmanın potansiyel riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Kombinasyon hormonu replasman tedavisi (östrojen artı progestin) topikal östrojen ile aynı değildir ve artık idrar kaçırma tedavisinde kullanılmaz. Oral östrojen replasmanı aynı zamanda topikal östrojen ile aynı değildir ve aslında idrar kaçırma semptomlarını kötüleştirebilir.

Doğru şekilde kullanıldığında, topikal östrojen tedavisi tipik olarak yan etkilere neden olmaz. Bununla birlikte, inkontinans tedavisinde, topikal östrojen genellikle yan etki yaratan başka bir ilaç veya terapiyle eşleştirilir.

Imipramin, trisiklik antidepresandır. Mesane kasının rahatlamasını sağlarken mesane boynundaki düz kaslar kasılmaya neden olur. Karışık idrar kaçırma tedavisinde, dürtü ve stres inkontinansının bir kombinasyonu olarak kullanılabilir.

Imipramin uyuşukluğa neden olabilir, bu yüzden genellikle geceleri alınır. Bu nedenle, imipramin de gece idrarını tutamama için yararlı olabilir. Gece nemle ıslanan çocuklar (gece idrar kaçırması) için de yararlı olabilir. İmipramin genellikle yaşlı erişkinler için uygun değildir.

İmipramin’in ciddi yan etkileri nadirdir ancak düzensiz kalp atışı ve baş dönmesi veya hızla ayağa kalktığınızda kan basıncının düşürülmesi gibi kardiyovasküler problemleri içerebilir. Çocuklar ve yaşlılar bu yan etkilere karşı özellikle hassastırlar.

Kuru ağız, bulanık görüş ve kabızlık da dahil olmak üzere diğer yan etkiler, antikolinerjiklerin yan etkileri ile benzerdir. Trisiklik antidepresanlar birçok farklı ilaçla etkileşime girer, bu nedenle imipramin almadan önce hangi ilaçları aldığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Duloksetin depresyon ve anksiyete tedavisinde onaylanmış bir serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörüdür. Üretral sfinkterin rahatlamasına yardımcı olabilir, bu nedenle bazı kadınlarda idrar kaçırma olayını iyileştirebilir. Üriner inkontinans ve depresyon geçiren kadınlar için özellikle yararlı olabilir.

Araştırma çalışmalarında, birçok kadın yan etkileri nedeniyle duloksetin kullanmayı bıraktı. Bunlar bulantı, ağız kuruluğu, baş dönmesi, kabızlık, uykusuzluk ve yorgunluk olabilir. Kronik karaciğer hastalığı olan kadınlar duloksetin kullanmamalıdır. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun tıbbi geçmişinizi tam olarak bildiğinden emin olun.

Doktorunuzla konuşurken, reçetesiz satılan ilaçlar veya bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçları dikkatli bir şekilde gözden geçirin. Bazı ilaçlar mesane kontrol problemlerini arttırır. Diğerleri inkontinans ilaçlarıyla semptomları artırıcı bir şekilde etkileşime girebilir.

Doktorunuz mesane kontrol probleminizi tedavi etmek için ilaç almanızın gerekip gerekmediğini ve hangisinin sizin için en iyisinin hangisinin olabileceğini seçmenize yardımcı olabilir.

Doktorunu ziyaret et