Mesane taşları tedavileri ve uyuşturucular

Parçalanmış taşlar

Cerrahi kaldırma

Genel olarak, mesane taşları çıkarılmalıdır. Taş küçükse, doktorunuz taş geçişine yardımcı olmak için her gün çok fazla su içmenizi önerebilir. Bununla birlikte, mesane taşlarına sıklıkla mesaneyi tamamen boşaltamamasından kaynaklandığı için, taşların kendiliğinden geçişi pek olası değildir. Hemen hemen tüm davalar taşların çıkarılmasını gerektirir.

Mesane taşları genellikle bir sistolitholapaxy (sis-toe-lih-THOL-uh-pak-bakın) prosedürü sırasında çıkarılır. Sonunda bir kamera ile küçük bir tüp (sistoskop) taşı görüntülemek için idrar yolunuzdan ve mesaneye sokulur. Doktor daha sonra taşı küçük parçalara ayırmak için bir lazer, ultrason veya mekanik cihaz kullanır ve parçaları mesanenizden atar.

Prosedürden önce, muhtemelen vücudunuzun alt bölümünü uyuşturan (bölgesel anestezi) anestezi alırsınız ya da bilinçsizleşir ve ağrı hissetmiyorsunuz (genel anestezi). Sistolitholapaxy’den kaynaklanan komplikasyonlar yaygın değildir, fakat üriner sistem enfeksiyonları, ateş, mesanede gözyaşı veya kanama olabilir. Doktorunuz prosedür öncesi size enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik verebilir.

Sistolitholapaxy’den yaklaşık bir ay sonra, doktorunuz muhtemelen mesanenizde taş parçacıklarının kalmamasını sağlamayı deneyecektir.

Bazen, büyük ya da parçalanması zor olan mesane taşları açık ameliyatla çıkarılır. Bu gibi durumlarda, doktorunuz mesanesinde bir kesi yapar ve taşları doğrudan çıkarır. Taşlara neden olan herhangi bir altta yatan durum, örneğin büyümüş prostat, aynı anda düzeltilebilir.