Ön çapraz bağ (ACL) yaralanmaları ameliyat

Ön çapraz bağ (ACL) yaralanmalarında en ameliyat greft denilen doku ile ACL yerine içerir. Genellikle bir otogreft (vücudun başka bir yerinden alınan tendon dokusu) kullanılmaktadır. ACL üst veya alt bacak kemiği (avulsiyonu) yırtılmış edildiğinde Tamir da yapılır. ACL bağlı kemik fragmanı kemiğe tutturulur.

diz normal veya normale yakın bir istikrarın yeniden; Eğer diz yaralanması önce vardı fonksiyonunun düzeyini geri; diz fonksiyon kaybını sınırlamak; diğer diz yapılara yaralanma veya dejenerasyonu önlemek.

ACL yaralanmaları için cerrahi tedavi hedefleri şunlardır

ACL ameliyatı Çoğu kişi azalmış ağrı, iyi diz fonksiyonu ve istikrar ve aktivite normal düzeylere dönüş ile olumlu sonuçlar var. Ama bazıları hala diz ağrısı ve istikrarsızlık var. Sporcular ve ay içinde spora dönebilir tipik spor katılmak isteyenler. Ama bu spor odaklı rehabilitasyon ne kadar yoğun ve bağlı olabilir.

ACL Ameliyattan önce, kuvvet ve hareket egzersizleri sık sık ameliyat için hazır ve ameliyat sonrası rehabilitasyon için diz yardımcı olmak için yapılır. Cerrahi bir ev egzersizleri kısa bir süre, artan aktivitesi ve yürüyüş için koltuk değneği kullanılması ile takip edilmektedir.

diz güçlendirmek için yoğun bir rehabilitasyon programı daha sonra başlar. rehabilitasyon programı genellikle bir yıl kadar sürer.

Çocukların kemikleri hala büyüyor çünkü çocuklar ve gençler ACL yaralanmaları cerrahisi, özel kaygıları içerir. yararları ve cerrahi riskler hakkında doktorunuzla konuşun.

senin yaralanma ne kadar kötü bağlı olarak, rehabilitasyon ile cerrahi tekrar diz istikrarlı yapma en iyi şans sunabilir. Aynı zamanda daha fazla ağrı, yaralanma ya da diz gücü ve hareket kaybı olmadan aktif bir yaşam tarzı dönmek yardımcı olabilir.

senin yaralı diz şimdi ve sonra (kronik ACL eksikliği) dışarı verir ve istikrarlı bir diz gerektiren aktiviteler yapmaya devam ederse, tekrar diz zarar verebilir. Bu ameliyatı düşünmek için bir başka neden olabilir.

Eğer ameliyat olsun ya da olmasın bir rehabilitasyon programı takip etmek gerekir. Eğer bir rehabilitasyon programını tamamlamak istemiyorsanız, hatta cerrahi ile size diz tam istikrar ve işlevini yeniden olmayabilir.