Oral seks, size kanser miyim

Bazı oral kanser türleri, ağız ve boğazdaki insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyonun oral seksten kaynaklanabilecek olası riskleri ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında bilgi edinin.

İngiltere’de, 2011 yılında yaklaşık 5400 kişiye oral kanser teşhisi kondu.

Ağız kanserlerine bazen baş-boyun kanseri adı verilir ve ağız, dudak ve dil kanseri, bademcikler, özofagus, larinks (ses kutusu), nazofarenks (burun ve boğazı bağlayan alan) ve böbrek kanseri kanseri tiroid bezi.

Uzmanlar yıllardır ağız kanseri için başlıca risk faktörlerinin alkol ve sigara içme ya da çiğneme tütünü içtiğini biliyorlar. Ancak HPV ile ağızda enfeksiyonun ağız kanserinin önemli bir nedeni olduğuna dair artan kanıtlar var.

Ağız kanserine neden olur?

Ağzın yaklaşık% 25’i ve boğaz kanserlerinin% 35’inin HPV ile ilişkili olduğu kesin rakamlar, muhtemelen virüsün farklı şekilde test edilmesinden veya sigara içme ve diğer risk faktörlerinin seviyelerinin değişmesinden dolayı farklı çalışmalar arasında değişir.

Oral kanserli bir insan örneğinde HPV virüsünün saptanması, HPV’nin kansere neden olduğu anlamına gelmez. Virüs kanser hücrelerinin genetik materyalinin bir parçası haline gelir ve onları büyümeye teşvik eder.

100’den fazla HPV türü vardır ve yaklaşık 15 kanser ile ilişkilidir. Bu 15 tanesi yüksek riskli HPV türleri olarak bilinir.

Ağızda bulunan HPV türleri neredeyse tamamen cinsel yollarla bulaşırlar, bu nedenle oral seksin onları almak için birincil rolü olması muhtemeldir. Yüksek riskli HPV türleri de vajinal ve anal seks yoluyla geçer ve bunlarla bağlantılıdır.

Bazıları cilt-cilt teması yoluyla geçebilir ve cinsel siğiller dahil siğiller oluşturabilir. Görünür siğilelere neden olan HPV türleri düşük risklidir ve kansere neden olan türlerle aynı değildir.

Çoğu cinsel yönden aktif insanlar (yaklaşık% 90), 25 yaşına kadar ya yüksek ya da düşük riskli jenital HPV tiplerine maruz kalmış olacak, ancak bu kişilerin yalnızca% 2-3’ünde görünür genital siğiller gelişecektir. Böylece çoğumuz virüs bulaştı, ancak etkilenen azı var.

HPV’yi ağızda nasıl buluyorsunuz?

Ağızda HPV enfeksiyonunun yaygınlığı bilinmiyor. 2009-10 yıllarında yapılan bir araştırma, Amerikan erkeklerinde oral HPV enfeksiyonunun yaygınlığının% 10, kadınlarda% 3.6 olduğu sonucuna vardı. Bu çalışmada tanımlanan oral HPV için risk faktörleri

Bazı oral kanserler için risk faktörlerinin cinsel davranışla bağlantılı olabileceğini gösteren iyi kanıtlar vardır. Bu risk faktörleri şunları içerir:

Halen, bir erkeğe oral seks yapmaktan, bir kadına oral seks vermektense olası riskleri inceleyen çok az araştırma var. Ancak, HPV ile ilişkili orofaringeal kanserlerin erkeklerde kadınlardan iki kat fazla olduğunu biliyoruz ve heteroseksüel erkeklerde (homoseksüel erkeklerle karşılaştırıldığında) 40-50 yaşlarında en yaygın olanıdır.

Bu, cunnilingus (bir kadında oral seks yapmak) yapmanın, fellatio (bir erkekte oral seks yapma) yapmanın daha riskli olduğunu gösterir. Bu, karşıt öngörüsüz görünür; ancak, vulvanın daha ince, nemli derisinde bulunan HPV konsantrasyonu, penisin daha kalın, kuru teninden dökülen virüs miktarından çok daha yüksektir ve bu, virüsü ne kadar kolay geçirebildiğini etkiler. Diğer araştırmalar HPV’nin semende bulunabileceğini ve boşalmaya geçebileceğini gösteriyor.

Kesinlikle bilinen diğer enfeksiyonların herpes, klamidya, sifiliz ve gonore dahil oral seks yoluyla yayılmasıdır, bu nedenle daha güvenli bir oral seks yaparak kendinizi ve cinsel eşinizi korumak mantıklıdır.

HPV nasıl kansere neden olur?

HPV size doğrudan kanser vermez, ancak enfekte olmuş hücrelerde (örneğin boğazda veya rahim ağzında) değişikliklere neden olur ve bu hücreler kansere dönüşebilir.

HPV ile enfekte çok az kişi kanser geliştirecektir. Vakaların% 90’ında, enfeksiyon iki yıl içinde vücut tarafından doğal olarak temizlenir.

Bununla birlikte, sigara içen insanların virüsü vücutlarından atma olasılığı daha düşüktür. Bunun nedeni, dumanlardaki bağışıklık gözetim hücreleri olarak adlandırılan koruyucu hücrelere zarar vererek virüsün devam etmesini sağlar. Servikal ve vulval kanser, başka bir immünsüpresyon nedeni olmadıkça (zayıflamış bağışıklık sistemi) sigara içmeyen kadınlarda nadirdir.

Hücre değişiklikleri gerçekleşirse, on yıllarca bile uzun zaman alabilir. HPV ile ilişkili oral kanserler, HPV’ye bağlı olmayan oral kanserlere göre tedaviye daha iyi yanıt vermiş görünüyor.

Evet. İngiltere’de 12 ve 13 yaşlarındaki kızlara rutin olarak HPV aşısı veriliyor. Bunun nedeni, neredeyse tüm servikal kanserlerin HPV ile ilgili olduğu ve aşıların kadınlarda korunma sağladığı bilinmektedir. Aşı ayrıca kadınları HPV ile ilişkili vulval ve vajinal kanserlerden korur.

Buna ek olarak, muhtemelen onları anal ve oral kanserden koruyacaktır. Şu anda aşının ağız kanserine karşı koruyucu olduğuna dair kesin kanıt bulunmamaktadır, ancak HPV ağız, boğaz ve anal kanserine serviks kanserine neden olduğu gibi sebep olduğundan HPV’nin muhtemel olduğu düşünülmektedir.

Zamanla, HPV aşısı kadınlarda HPV enfeksiyonu vakalarını azalttığından, HPV genel nüfusta daha az yaygınlaşacaktır – bu nedenle erkek sayısını azaltacak ve kadınları daha az etkileyecektir. Aşı kampanyasının başlangıcından dört yıl sonra genital siğil vakaları kadınlarda ve heteroseksüel erkekler arasında dramatik bir düşüş yaşayan Avustralya’da zaten yaşanmış durumda.

HPV aşısı kadınlara olduğu kadar erkeklere de yardımcı olabilir mi?

Bununla birlikte, yalnızca kızlara ve kadınlara verilen bir aşı, erkeklerle seks yapan erkeklere fayda sağlamayacaktır.

Erkeklerde ve erkeklerde düzenli olarak HPV aşısı yapılmıyor. Bunun nedeni, rahim ağzı kanserine karşı korunmanın gerekmemesidir. HPV aşılamasının diğer kanserler üzerindeki etkisi hakkında ortaya çıkan kanıtlar, Aşı ve Bağışıklama Ortak Komitesi tarafından gözden geçirilmektedir.

Erkeklerle seks yapan erkekler, HPV enfeksiyonuna bağlı olarak anal kanser riski taşıyor olabilir ve HIV ile birlikte enfeksiyon ile kötüleşebilir. HPV aşılamasının, HPV ile ilgili anal kansere karşı ve tedaviden sonra anal kanserin tekrarını koruyabileceğine dair kanıtlar vardır.

Ağız kanserinden endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın. Ağız kanseri oluştuğunda, oldukça açık semptomlara sahiptir ve doktorunuz onları ağzınıza bakarak görebilmelidir. Oral kanser erken teşhis edildiyse, tedavisi daha kolaydır, ancak bu kanserlerin yaklaşık yarısı hastalığın boynuna yayılması durumunda teşhis edilir.

Ağız kanserinin belirtileri şunları içerir:

Ağızdan kanser belirtileri hakkında bilgi edinin.

2010-12 yıllarında gerçekleştirilen Üçüncü Cinsel Tutum ve Yaşam Tarzı Araştırması’na göre, 16-44 yaşlarındaki erkek ve kadınların sadece% 75’inden fazlası bir önceki yılda heteroseksüel oral seks yapıyordu.

Bir erkeğin penisinde bir prezervatif kullanarak oral seks yapabilir, çünkü ağız ve penis arasında bir bariyer görevi görür. Bir kadının cinsel organlarında baraj (çok ince, yumuşak plastik bir kare) enfeksiyona karşı koruma sağlayabilir.

Endişeleniyorsan

CYBE ve daha güvenli bir cinsiyet hakkında daha fazla bilgi.

Daha güvenli oral seks

Hizmetler

Size yakın servisler

yer

Haber analizi: Michael Douglas, oral seks ve boğaz kanseri

Aktör Michael Douglas’ın son boğaz kanserinin oral seks nedeniyle olduğunu söylediği anlaşılıyor. Başlıkların arkasına bakarız

Ağız kanseri

Doğum kontrol yöntemleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve cinsel ilişkide bahsedilen makaleler ve videolar. Gençler için bir bölüm içerir

Cinsel sağlık

Neden genç kızların HPV (rahim ağzı kanseri) aşısına sahip olmaları önerilir

HPV aşılaması

Sigarayı bırakma, sağlıklı beslenme ve vücudunuzu değişim için kontrol etme gibi kanser riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Kanseri önleme

Servikal tarama

Servikal tarama, bir kadının rahim ağzında anormal hücrelerin saptanması için bir yoldur (vajinadan rahim girişi)