Otistik birine bakmak

Otistik biriyle ilgileniyorsanız, asıl sorununuz onlara nasıl en iyi destek sağlayacağınız olacaktır. Bununla birlikte, ikiniz de kendinize yardım ederek yararlanacaksınız.

Otizmi olan birinin bakılmasının talep edilebileceğini ve ilişkilere önemli ölçüde baskı uygulayabileceğini inkar etmek hiç yok.

Ulusal Otistik Topluluk (NAS) için üst düzey yardım hattı danışmanı Lintilla Turner, “Otizm bir spektrum bozukluğu olduğu için, insanların deneyimleri büyük farklılıklar gösteriyor ancak daha şiddetli otizmin ebeveynleri ve bakıcıları için genellikle daha zor.

“Evdeki davranış sorunlarıyla baş etmek çok zor olabilir. Bakıcılar tuvalet konularından kendine zarar vermek için herhangi bir şeyle uğraşmak zorunda kalabilirler ve kendi başınıza olursanız bu çok zor olabilir. ”

Ailede otizm varsa yardım isteyin

Otizm “görünmeyen bir sakatlık” – bu, çok sakat kalabilen, ancak dışarıya doğru fiziksel bulgulara neden olmayan bir durumdur. Bu, ev dışında ebeveynlerin ve bakıcıların, otistik kişilerin nasıl davranacaklarını ve davranışlarını anlayamayan insanlardan gelen onaylamayla uğraşmak zorunda kalabileceği anlamına gelir.

Bu tür bir reaksiyon hem Lintilla’ya göre hem otizmi olan kimseyi hem de aile bakıcılarını evden çıkarmaya gönülsüz kılabilir. NAS yardım hattının, bu sorunun üstesinden gelebilecek ebeveynlerden ve bakıcılardan birçok çağrı geldiğini ve bunun tüm ailenin toplumsal olarak izole edilmesine neden olabilecek bir konu olduğunu söyledi.

Otistik yetişkinlerin çoğu ebeveynleri ile yaşıyor. Lintilla, “NAS, otistik bakım görevlilerinden binlerce çağrı aldı” diyor. “Bu bakım verenler için büyük zorluklardan biri, yetişkinlere yönelik servis ve destek eksikliği.”

Yardım istemek, durumunuzu daha az stresli hale getirebilecek olumlu bir adımdır. Aşağıda, hem siz hem de baktığınız kişiye yardımcı olabilecek birkaç ipucu verilmiştir.

Otistik insanlar karmaşık ihtiyaçlara sahip oldukları için, ebeveynler ve bakıcılar, baktıkları kişiyi başkasına emanet etmekte zorlanabilir. Bununla birlikte, mola vermek, kendi fiziksel ve duygusal sağlığınız için gerçekten önemlidir. Dostlar veya aile üyeleri, genellikle zevk aldığınız şeyleri yapmak için size zaman ayırmak isterler – ve aynı zamanda otizmi olan kişinin bildiği ve güvendiği kişiler olacaktır.

Yerel yönetiminiz veya yerel destek gruplarınız, kendinize biraz zaman ayırmak için profesyonel “yenileme bakımı” (evde bakım) da sağlayabilir. Bu durumunuza bağlı olarak ücretsiz olarak sunulabilir.

Bakımdan mola

İyi yemek yediğinizden ve yeterince egzersiz yaptığınızdan emin olun. Yorgun düştüğünüzü düşünüyorsanız, doktorunuza danışın.

Bakımdan uzaklaşmakla ilgili daha fazla bilgi edinin veya NAS’tan kısa molalar ve soluma bakımı ile ilgili tavsiyelerini okuyun.

Çoğu benzer bir deneyime sahip olan ve başa çıkma stratejileri paylaşan diğer insanlarla tanışma fırsatı bulurlar. Otizm hastalarının aileleri ve bakıcıları için olanlar da dahil olmak üzere çeşitli destek grupları türleri vardır.

NAS’nın, yerel gruplar için arama yapabileceğiniz bir otistik hizmetler dizini vardır. Alternatif olarak, (0808 800 4104 – Aramalar İngiltere’deki sabit hatlardan ücretsizdir) danışma için Topluluğun yardım hattını arayabilirsiniz.

Hak kazandığınız avantajları elde edin. Bakıcı olarak Bakıcı Parası’na hak sahibi olabilirsiniz ve bakım yaptığınız kişi Kişisel Özgür Ödeme hakkına sahip olabilir. Yerel yetkilinize bakıcıların değerlendirilmesi için başvurun. Bu, geçici bakım da dahil olmak üzere sosyal hizmetlerden ne gibi yardım aldığınızı belirler. Değerlendirmeler de dahil olmak üzere bakımın her yönü hakkında gizli tavsiyeler için 0300 123 1053 numaralı telefondan Carers Direct yardım hattını arayınız (Pzt-Cuma 09: 00-18: 00, , Yardımlar, doğrudan ödemeler, bireysel bütçeler, işten ayrılma ve bakımı, ayrılması veya işine geri dönmesi; kendi sağlığını ilgilendiren herhangi bir konuda doktorunuzla konuşun, gerekirse sizi ilgili bir destek servisine yönlendirebilirler.

Yardım hattı, aynı zamanda zorlu davranışlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda tavsiyelerde bulunabilir veya NAS web sitesinde otistik davranışı anlamayı okuyabilir.

Bakıcılara yardım ve destek

Yardım hattına, otizmi olan bir çocuğun ya da bir yetişkinin ebeveyni eğitimli gönüllüler görev yapıyor. Otizmden etkilenen aileler için yaşamanın nasıl bir şey olduğunu biliyorlar ve yaşadığınız sorunlar, sorunlar veya duygularla konuşabiliyorlar.

Diğer ebeveynlere ve bakıcılarla çevrimiçi görüşmek için Otistik Üzerine Konuşma’ya gidin. Bu forum, Otizm eğitimi için ulusal hayırsever olan Otizm hakkında Hırslı’nın ev sahipliği yapıyor.

07/05 /

07/05 /

Dr Glòria Durà-Vilà, bir çocuğun neden otistik tanılarını ebeveynlerden güvenli bir ortamda öğrenmesi için önemli olduğunu açıklıyor

Acele konusunda özenli tavsiyeler gerekiyorsa 0300 123 1053 numaralı telefondan Carers Direct’ten ücretsiz arayabilir veya yardım hattı hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Marie, Paris ve Alan, otizm, skolyoz, disleksi ve dispraksi olan Yasemin için bakıcılardır.

Deborah Packenham’ın oğlu Johnny’nin otizm var. Ona bakma tecrübesinden bahsediyor.

Çocuğunuzla otizm hakkında konuşma

Bakıcılar Doğrudan yardım hattı

Yasemin bakımı

‘Oğlum otizm var’