Rahim ağzı kanseri

Servikal Kanser Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 15.000 kadına her yıl serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) teşhisi konuyor. Serviks uterusun dibindeki dar kısımdır; (rahim). Serviks kanseri diğer uterus kanserlerinden farklıdır.

Kanser, hücrelerden başlayarak vücudun temelinde görülen birçok hastalıkla ilgilidir; Yaşam birimi. Vücut birçok hücre tipinden ve normalde hücrelerden oluşur; Sadece vücut onlara ihtiyaç duyduklarında daha fazla hücre üretmek için büyür ve bölünürler. Ara sıra; Bununla birlikte, hücreler, yeni hücrelere ihtiyaç duyulmadığında bölünmeyi sürdürürler. Bu ekstra hücreler oluşur; Bir büyüme veya tümör denilen bir doku kitlesi. İki tip veya tümör vardır; Benign ve malign

Benign tümörler kanser değildir. Genellikle çıkarılabilirler; Çoğu durumda geri dönmezler. İyi huylu tümörlerdeki hücreler yayılmaz; Vücudun diğer bölümleri ve yaşam için bir tehdit değildir. Polipler, kistler ve genital; Siğiller serviksin benign büyümesi tipidir.

Prekanseröz Koşullar

Malign tümörler kanserdir. Kanser hücreleri istila edebilir ve zarar verebilir; Dokular ve organlar ve malign bir tümörden uzaklaşabilir; Lenfatik sistemi veya kan dolaşımına girmek. Serviks kanseri yayılabilir; Vücudun diğer bölümleri, örneğin lenf düğümleri, rektum, mesane; Omurga kemikleri ve akciğerler. Kansere yayılma metastazı denir.

Serviks kanseri, başladıkları hücre türüne göre isimlendirilir. Çoğu; Servikal kanserler skuamöz hücreli karsinomlardır. Yassı hücreler ince, düz hücrelerdir; Serviks yüzeyini oluşturan Kanser orijinal yerine yayılırsa; Vücudun başka bir bölümüne yeni tümör aynı tür anormal hücrelere sahiptir; Birincil tümör ile aynı isim. Örneğin, serviks kanseri; Kemiklerde kanser hücreleri aslında servikal kanser hücreleridir. Hastalık; Metastatik serviks kanseri denir.

Bazen serviks yüzeyindeki hücreler anormallik gösterse de kanserli görünmüyor; Ancak zamanla kanserleşebilir. Anormal hücreler kanser öncesi olarak bilinir; Lezyonlar veya skuamöz intraepitelyal lezyonlar (SIL).

Bu hücrelerdeki değişiklikler iki kategoriye ayrılabilir

Erken teşhis

Anormal hücreler servikste veya diğer dokulara veya organlara daha da derin yayılırsa; Hastalığa servikal kanser veya invaziv servikal kanser denir. Bu gerçekleşir; Çoğunlukla 40 yaş üzerindeki kadınlarda.

Pap testi, içindeki anormal hücreleri algılamak için kullanılan basit, ağrısız bir testtir; Servikste. Prekanseröz koşullar tespit edilebilir erken önce tedavi edilir; Kanser gelişir.

Serviksin önceden kanser değişiklikleri genellikle semptomlara neden olmaz ve yapabilir; Ancak bir Pap testi ile tespit edilmelidir. Servikal hücreler kanserleşip istila edilirse; Yakın dokuda, semptomlar genellikle anormal vajinal kanama şeklinde ortaya çıkar; Veya artmış vajinal akıntı.

Menopozdan sonra kanama serviks kanseri belirtisi olabilir. Bu önemli; Herhangi bir anormal vajinal kanamadan muzdarip bir doktora görünmek; bu nedenle; Kurulabilir.

Aşağıdaki prosedürler rahim ağzı kanseri teşhisinde kullanılabilir

Prekanseröz lezyonların tedavisi Kriyocerrahi (donma), koterizasyon; (Yanma, diatermi olarak da adlandırılır) ve lazer ameliyatı; Çevresindeki sağlıklı dokulara zarar vermeden anormal dokuyu çıkarmak için. Konizasyon; Ve LEEP prosedürleri (biyopsiler için kullanılır) de kanser öncesi kanserin giderilmesinde kullanılabilir; Lezyonlar.

Histerektomi, anormal hücreler açıklığın içinde bulunursa gerçekleştirilebilir; Serviksin. Çocuk sahibi olma niyetinde olmayan kadınlarda daha olası; Gelecek.

Serviks kanseri tedavisinde genellikle cerrahi ve radyoterapi uygulanır .; Bazen kemoterapi veya biyolojik tedavi kullanılır.

Cerrahi, yakınındaki anormal dokuyu çıkarmak için yerel terapi; Serviks. Kanser serviksin yüzeyinde ise, doktor; Kanserli hücreleri, kanser öncesi lezyonları tedavi etmek için kullanılan yöntemlere benzer şekilde kullanabilir; Hastalar kramp veya başka ağrı, kanama veya su basması sonrasında sıkıntı çekebilir; Tedavi.

Hastalık serviksin daha derin katmanlarını işgal ederse ötesine geçmezse; Serviks, ameliyat tümörü çıkarmak için ancak rahimden ayrılmak üzere yapılabilir; Ve yumurtalıklar bozulmamıştır. Diğer durumlarda, bir kadının a’ya ihtiyacı olabilir veya a; Histerektomi. Bu prosedürde rahim ağzı dahil olmak üzere tüm uterus ve bazen; Yumurtalıklar ve fallop tüpleri çıkarılır. Ayrıca rahim yakınındaki lenf nodları da olabilir; Kanser yayılıp yayılmadığını belirlemek için çıkarılmalıdır. Histerektomiden birkaç gün sonra; Ağrı ve rahatsızlık genellikle ağrı kesici ile kontrol edilmelidir; Idrar boşaltmak için mesaneye kateter yerleştirilir.

Radyoterapi (radyoterapi) zarar vermek için yüksek enerjili ışınları kullanır; Kanser hücrelerini yok etmek ve büyümelerini durdurmaktır. Radyoterapi lokal terapi ve; Sadece tedavi edilen bölgedeki kanser hücrelerini etkiler. Işınım geniş olabilir; Makine (harici radyasyon) veya doğrudan içine yerleştirilen radyoaktif maddelerden; Serviks (implant radyasyonu). Bazı hastalara her iki radyasyon terapisi uygulanır.

Radyoterapi sırasında hastalar özellikle çok yorulacaklar; Tedavinin sonraki haftalarda. Harici radyasyon ile saçları kaybetmek yaygın bir şey; Tedavi görmüş alanda ve derinin kırmızı, kuru, ihale ve kaşıntısı için. Orada; Tedavi edilen alanda cildin kalıcı olarak kararması veya “bronzlaşması” olabilir. Bu alan; Mümkün olduğunca havaya maruz bırakılmalı, ancak güneşten korunmalıdır. Hastalar; Dış veya dahili radyoterapi alanlar da ishale ve sıklıkla görülebilir; Rahatsız edici idrara çıkma. Doktor kontrol etmek için önerilerde bulunabilir veya ilaçları sipariş edebilir; bu problemler.

Kemoterapi, kanseri öldürmek için oral veya enjekte edilen ilaçların kullanımıdır; Hücreleri. Tek bir ilaç veya bir ilaç kombinasyonu kullanılabilir. Genellikle kullanılır; Serviks kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa; Kemoterapi siklüslerde verilir: bir iyileştirme periyodunun ardından bir tedavi periyodu; Sonra başka bir tedavi periyodu vb.

Kemoterapinin yan etkileri esas olarak spesifik ilaçlara ve; doz. Genel olarak, antikanser ilaçları hızla bölünen hücreleri etkiler. Bunlar; Enfeksiyonla mücadele eden kan hücreleri kanın pıhtılaşmasına yardım eder ve oksijen taşır; Vücudun her yanını. Kan hücreleri etkilenirse, hastalar daha olasıdır; Enfeksiyon alabilir, kolayca yaralanabilir veya kanamaz; alışılmadık derecede zayıf ve çok hissedebilir; yorgun. Saç köklerinde ve sindirim sistemini hizalayan hücrelerde hızla bölünen hücreler; Etkilenebilir. Sonuç olarak, yan etkiler arasında saç dökülmesi, kötü iştah; Mide bulantısı ve kusma, diyare veya ağız ve dudak yaraları.

Yeni veya iyileştirilmiş ilaçlar sayesinde bu yan etkilerin birçoğu kontrol edilebilir .; Yan etkiler genellikle kısa vadeli ve giderek ortadan kalkmaktadır. Saçlar büyür, ancak; Renk ve dokuda farklı olabilir.

Biyolojik tedavi, geliştirmek için maddeler kullanan bir tedavidir; Vücudun bağışıklık sistemi hastalıkla savaş tarzı. Kanseri tedavi etmek için kullanılabilir; Serviksten vücudun diğer bölgelerine yayılmış. İnterferon en çok; Bu hastalık için ortak biyolojik terapi biçimi, kombinasyon halinde kullanılabilir; Kemoterapi ile.

Biyolojik tedavilerin neden olduğu yan etkiler, tedavi türüne göre değişir; Hasta alır. Bu tedaviler soğuk algınlığı gibi grip benzeri semptomlara neden olabilir; Ateş, kas ağrıları, zayıflık, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma ve diyare; Bazen hastalar döküntü alırlar ve kolayca kanamış ya da çürük olabilirler. Bu problemler; Ciddi olabilir, ancak tedavi durduktan sonra giderek kaybolurlar.

Günümüzde, prekanseröz dokunun erken teşhisi ve tedavisi en çok kalmaktadır; Servikal kanseri önlemenin etkili yolları.

Serviks veya çok erken kanserde kanser öncesi değişiklikler olan kadınların görünümü; Serviks mükemmel ve neredeyse tüm bu koşullardaki hastalar olabilir; Iyileşti. Araştırmacılar hala invaziv tedavide yeni ve daha iyi yollar aramaya devam ediyor; Rahim ağzı kanseri.

Belirtiler

Teşhis

Prekanseröz Koşulların Tedavisi

Tedavi Yöntemleri ve Yan Etkiler

Servikal Kanser Tedavisinde Gelişmeler

Servikal Kanser Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Ayrıca bakınız