romatoid artrit için artroskopi

Artroskopi bir ışık kaynağı ile ince bir tüp doktoru eklem içini görmek için izin (bir artroskop denir) deride küçük bir kesi (cut) ile eklem içine sokulduğu eklem ameliyatı türüdür. Araçlar eklem üzerinde çalışmak için diğer küçük kesikler yoluyla yerleştirilir. Cerrahi romatoid artrit tedavi veya hastalığın ilerlemesini durdurmaz. Ama fonksiyon geliştirmek ve bazı ağrı rahatlama sağlayabilir.

Artroskopi genellikle hastanede bir geceleme gerektirmez. İşlemden sonra, eklem birkaç gün boyunca mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Ayak ya da diz eklem işlemin büyüklüğüne ve doktorun tercihine bağlı olarak incelenmiş olsaydı Koltuk değnekleri ihtiyaç duyulabilir.

Bu prosedür, büyük eklemlerde tedavisinde kullanılmaktadır. artroskopi ile yapılan prosedürler şunları içerir

Eklem tahribatından ciddi ise, bu prosedür uygun olmayabilir.

eklem (sulama) den Temizleyici ve kaldırma enkaz; eklemden kemik veya kıkırdak herhangi serbest yüzen parçalarının çıkarılması; kaba veya düzensiz ortak yüzeyleri yumuşatmak; Büyük eklemlerde iltihaplı dokularda (sinovektomi) Sınırlı çıkarılması.

Artroskopi geçici olarak ağrıyı hafifletir ve bazen eklem hareketini kolaylaştırır ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için çok az yapar. 1

artroskopi Riskler cerrahi ve kullanma anestezik ve enfeksiyon hafif bir risk ve eklem içinde kanama riskleri içermektedir.

Artroskopi hastalık sürecini değiştirmek için çok az yapar. ağrı ve diğer semptomlar nüks olasılığı, ancak artroskopi geçici rahatlama sağlayabilir.

Ameliyat bilgi formu (PDF) tamamlayın (PDF dokümanı nedir?) Bu ameliyat için hazırlamak yardımcı olur.

Firestein GS (2010). Romatoid artrit. EG Nabel, ed., ACP Tıp, bölüm 15, bölüm. ON 2. Hamilton: BC Decker.

Anne C. Poinier, MD – İç Tıp Teknisyenliği; Nancy Ann Shadick, MD, MPH – Dahiliye, Romatoloji

9 Eylül 2014