şarbon – Konu genel bakış

Antraks şarbon bakterilerle enfeksiyonunun neden olduğu ciddi ve bazen ölümcül bir hastalıktır. Bu bakteriler enfeksiyon yayılabilir sporlar üretirler.

şarbon Çoğu durumda, sığır, at, koyun ve keçiler gibi livestockta meydana gelir. Topraktaki şarbon sporları toprakta büyüyen bitkileri yiyen hayvanları bulaşabilir. İnsanlar enfekte hayvan ürünleri ya da et sporların maruz kalabilir. hayvancılık şarbon aşısı Bunun nedeni, Kuzey Amerika’da bir endişe çok değil. Ama insanlar şarbon daha yaygın olduğu dünyanın bölgelerinden gelen hayvan derisinden yapılmış hayvan derileri veya ürünlerin kullanımı gelen şarbon alabilirsiniz.

Şarbon, Bacillus anthracis bakteriler sebep olur. enfeksiyon üç tipi vardır

hastalık insandan insana yaymak için görünmüyor. şarbon olan biriyle temas İnsanlar enfeksiyon aynı kaynağına maruz sürece bağışıklı veya tedavi edilmesi gerekmez.

semptom ve kuluçka dönemi belirtileri var enfeksiyonun türüne start-bağımlı şarbon maruz kalma kadar -the zaman.

daha uzun sürebilir rağmen deri şarbonu ile belirtiler genellikle 5 ila 7 gün sporları maruz kaldıktan sonra görünür.

Kutanöz (deri) şarbon deri (cilt) şarbon. sporların deride bir mola yoluyla vücuda giren bu durum oluşabilir. 2001 ABD terör saldırılarında vakaların yarısı bu tip idi. ; Inhalasyon (akciğer) şarbon inhalasyon (akciğer) şarbon. Eğer sporlar nefes bu durum oluşabilir. Bu enfeksiyonun en ciddi türüdür. 2001 saldırılarından vakaların yarısı bu tip idi. ; Gastrointestinal (sindirim) şarbon. Eğer şarbon sporları ile kontamine yemek yemek, bu durum oluşabilir. Bu ancak Kuzey Amerika’da, Asya, Orta Doğu ve Afrika bölgeleri geliştirme oluştu.

İlk belirti kaşıntı olabilir küçük, yükseltilmiş yumru olabilir; tümsek ağrısız, sıvı dolu kabarcık olur ve daha sonra doku ölme siyah merkezini oluşturur; Şişmiş lenf düğümleri, baş ağrısı ve ateş de görülebilir.