Sıkışmak

Terapötik Sınıf: Kadın Üreme Acentesi

Brewle için kullanır

Farmakolojik Sınıf: İnsan Follikülü Uyarıcı Hormonu

Urofollitropin, yumurtlamayla ilgili sorunlar yüzünden hamile kalmayı başaramayan kadınlarda yumurta geliştirmeye ve serbest bırakmaya yardımcı olacak ve zaten kendi hipofiz bezlerini kontrol etmek için bir ilaç almış durumda.

Bu ilaç, yardımcı üreme teknolojisi (ART) adı verilen bir doğurganlık programına kayıtlı sağlıklı yumurtalıkları olan kadınlarda da kullanılır. ART in vitro fertilizasyon (IVF) gibi prosedürleri kullanır. Bu prosedürlerde ürofollitropin insan koryonik gonadotropin (hCG) ile birlikte kullanılır.

Urofollitropin, düşük FSH seviyeleri ve çok yüksek LH seviyelerine sahip kadınlarda sıklıkla kullanılır. Polikistik over sendromlu kadınlar genellikle bu gibi hormon seviyelerine sahiptir ve düşük FSH miktarını telafi etmek için ürofollitropin ile tedavi edilir. Birçok kadın urofollitropin ile tedavi edilmekte olup halihazırda klomiffen (örn. Serofen) denendi ve henüz düşünemedi. Ürofollitropin, yumurtalıkların birkaç follikül üretmesine neden olabilir ve bu daha sonra gamete intrafallopian transfer (GIFT) veya in vitro fertilizasyon (IVF) için hasat edilebilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bravelle’ı Kullanmadan Önce

Pediatrik popülasyonda yaşın ürofollitropin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda, ürofollitropin enjeksiyonunun yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, ürofollitropin içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Brawle’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Bu ilaç cilt altında veya kas içine atış olarak verilir.

Urofollitropin, insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen başka bir hormonla birlikte kullanılır. Doğru zamanda, doktorunuz veya hemşireniz size bu ilacı verecektir.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

İlacınızı evde nasıl verileceğini öğreneceksiniz. Bu ilacı evde kullanıyorsanız

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kullanılmayan ilacı buzdolabında veya oda sıcaklığında saklayın, ışığa karşı koruyun. Karıştırdıktan sonra derhal kullanın. Kullanılmayan karışık ilaçları atın.

Uygun ürofollitropin kullanımı

Kullanılmış iğneleri ve şırıngaları, iğnelerin içinden geçemeyecekleri sert, kapalı bir kapta atın. Bu kabı çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu tıbbın neden olduğu istenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri ve ultrason muayeneleri gereklidir.

Bu ilacı kullanırken hamile kaldıysanız doktorunuzu hemen arayın. IVF prosedürleri yapılırken gebe kalırsanız ektopik hamilelik veya düşük yapma riski yüksek olabilir. Ektopik hamilelik ciddi ve yaşamı tehdit eden bir durum olabilir. Ayrıca gelecekte hamile kalmanızı zorlaştıran sorunlara neden olabilir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken döküntüleri, kaşıntı, nefes darlığı, yutma sorunu, ya da ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde derhal doktorunuzu arayın.

Doktorunuz günlük bazal vücut sıcaklığını (BBT) kaydetmenizi isterse, bunun nasıl yapılacağını bildiğinizden emin olun. Dikkatlice doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bu ilaç over hiperstimülasyon sendromu (OHSS) adı verilen yumurtalıklarla ilgili bir probleminiz olma riskini artırabilir. OHSS yaşamı tehdit eden ciddi bir sorundur. Alt midede şiddetli ağrı, mide bulantısı, kusma, kilo alma, diyare, azalmış idrar çıkışı veya nefes darlığı varsa hemen doktorunuzu arayın.

Bu ilaç kan pıhtısı, kalp krizi veya inme riskini artırabilir. Zaten kalp rahatsızlığı olan insanlarda bu daha olasıdır. Göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, hızlı veya düzensiz bir kalp atışı, cildin olağandışı yıkanması veya sıcaklığı, artmış öksürük, nefes darlığı, geceleri nefes almada ani bir güçlük veya anormal şişlik varsa hemen doktorunuzla iletişim kurun. Ayak bilekleri veya bacaklar. Bunlar ciddi kalp problemleri veya kan pıhtısı belirtileri olabilir.

Bu ilaç, aynı anda yumurtalıkta birden fazla yumurta bırakılmasına neden olabilir. Bu, birden fazla bebekle hamile kalabileceğiniz anlamına gelir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu olasılığı doktorunuzla konuşun.

Baretle Kullanırken Önlemler

Bu ilaç, hamileliğiniz için birden fazla zaman aldıysanız, yumurtalık kanseri olma riskinizi artırabilir. Bu risk hakkında doktorunuzla konuşun.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Yanılgı Yan Etkileri

Baretle (ürofollitropin)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Follikül stimulasyon urofollitropin, Menopur, Gonal-f, follikül uyarıcı hormon, Follistim, menotropinler, Luveris, Gonal-f RFF, Follistim AQ Kartuşu

Kadın İnfertilitesi: Clomiphene, HCG, Pregnyl, chorionic gonadotropin (hcg), Ovidrel, Novarel, Ürofollitropin, Menopur, Serofen, Menotropinler, Luveris