Siklesonid (burun yolları) önlemleri

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve sizin veya çocuğunuzun sizin veya çocuğunuzun kullanmaya devam edip etmeyeceğine karar vermesine izin verecektir.

Sizin veya çocuğunuzun belirtileri birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşerse doktorunuza danışın.

Bu ilaç burunda istenmeyen etkiler yaratma riskinizi artırabilir. Eğer siz veya çocuğunuz kanlı mukus varsa, burun içindeki yaralar, açıklanamayan burun kanamaları veya bu ilacı kullanırken nefes alırken bir ıslık sesi varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanırken enfeksiyonları daha kolay bulabilirsin. Hastalanan veya su çiçeği veya kızamık gibi enfeksiyonlara sahip insanlar etrafında olmaktan kaçının veya bu enfeksiyonları hiç yaşamamışsanız. Bu özellikle çocuklar için önemlidir. Suçiçesine veya kızamıklara maruz kaldığını düşünürseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç burun veya boğazda pelte (mantar enfeksiyonu türü) neden olabilir. Siz veya çocuğunuz boğazında beyaz lekeler varsa veya yediğinizde ya da yutarken acilen doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç, anjioödem adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Yüzünüzü, dudaklarınızı, dilinizi, boğazınızı, kollarınızı veya bacaklarınızı şişirmeye başlarsanız veya bu ilacı kullanırken yutma veya solumada sorun yaşıyorsanız hemen doktorunuzu arayın.

Bu ilaç, çocukların normalden daha yavaş büyümesine neden olabilir. Bu, bir çocuğun kilo almaması veya daha uzun süre almamasına neden olacaktır. Çocuğunuzun yeteri kadar büyümediğini düşünüyorsanız veya bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç normalden daha az aktif bir adrenal bezinizin olma riskini artırabilir. Adrenal bez vücudunuz için steroid yapar. Bu, steroidleri uzun süre kullanan veya yüksek dozda kullananlar için daha olasıdır. Sizin veya çocuğunuzun aşağıdaki belirtilerden herhangi birisine sahipseniz derhal doktorunuza danışın: cildin kararma, ishal, baş dönmesi, baygınlık, iştah kaybı, zihinsel depresyon, mide bulantısı, deri döküntüsü, alışılmadık yorgunluk veya zayıf nokta veya kusma. Nadiren, menstrüel döngüsü değişiklikleri, sivilce, sivilceler veya bu ilacı alırken yüz, boyun ve gövde etrafında kilo artışı (yağ depoları) oluşabilir.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik olması halinde tedavi sırasında veya sonrasında derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz sizin veya çocuğunuzun gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesini isteyebilir.