Sitrat (oral yol) tanım ve marka isimleri

Sitratlar idrarın daha alkalin hale getirilmesi için kullanılır (daha az asit). Bu, belirli böbrek taşı türlerini önlemeye yardımcı olur. Sitrat bazen gut ile ortaya çıkabilecek böbrek taşlarının tedavisinde yardımcı olmak için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Ayrıca bazı durumlarda kanı daha alkali hale getirmek için kullanılırlar.

Sitratlar sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Kanadalı Marka Adı

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında bulunan çocuklarda sitrat kullanımını karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu ilaçların çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda sitrat kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Tablet, Çözelti, Tablet, Uzun Süreli Yayın, Şurup, Süspansiyon Tozu, Çözelti Tozu

Gebelikteki etkilere ilişkin çalışmalar, insanlarda veya hayvanlarda yapılmamıştır.

Sitratların anne sütüne geçip geçmediği bilinmemekle birlikte, bu tıbbın hemşirelik bebeklerinde sorun yarattığı bildirilmemiştir.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Geriyatrik

Gebelik

Emzirme

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

İlaç etkileşimleri

Bu ilacın tablet formunu alan hastalar için

Diğer Etkileşimler

Bu ilacın sıvı şeklini alan hastalar için

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacın kristal biçimini alan hastalar için

Her dozu bir yemekten hemen sonra veya bir öğün veya yatmadan önce çerezlenince 30 dakika içinde alın. Bu, ilacın mide ağrısına veya müshil etkisine neden olmasını önlemeye yardımcı olur.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, gün boyunca her saatte bir (yaklaşık 8 litre) su veya başka bir sıvı (süt hariç) en az bir defa (yaklaşık 3 litre) içelim. Bu idrar akışını artıracak ve böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Kalbiniz için de diüretik (su hapları) veya dijital ilaç kullanıyorsanız bu özellikle önemlidir.

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Dozlama

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Kayıp doz

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi önemlidir. Bu, ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek içindir.

Sitrat kullanırken tuzlu yemek yemeyin veya ekstra masa tuzu kullanmayın. Bu, böbrek taşlarının ve istenmeyen etkilerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Yorucu bir fiziksel egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışın, özellikle de rahatsızlığınız varsa ve başka ilaç kullanıyorsanız. Egzersiz ve bazı ilaçlar kan içindeki potasyum miktarını artırabilir.

Potasyum sitrat içeren ilaçlar alan hastalar için

Sodyum sitrat içeren ilaçları alan hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki etkilerin ortaya çıkması durumunda bu ilacı almayı bırakın ve derhal acil yardım alın

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Depolama