Vajinal cleocin

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Cleocin Vajinal için kullanır

Kimyasal Sınıf: Lincosamide

Clindamycin yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu ilaçla ilgili çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda vajinal klindamisinin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda vajinal klindamisin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Cleocin Vajinal kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, klindamisin içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Cleocin Vaginal’e spesifik olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

Bu ilacı gözlerinize sokmaktan kaçının. Bu ilaç gözlerinize girerse, hemen bol miktarda serin musluk suyu ile yıkayın. Gözleriniz hala yanarsa veya ağrılıysa, doktorunuza danışın.

Vajinal klindamisin genellikle hastanın talimatlarıyla birlikte gelir. Bu ilacı kullanmadan önce onları dikkatle okuyun.

Clindamycin vajinal kremi tıpkı doktorunuzun yaptığı gibi kullanın.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, belirtileriniz birkaç gün sonra temizlenmeye başlamış olsa bile, bu ilacı tam zamanlı kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu ilacı çok erken kullanmayı bırakırsanız belirtileriniz geri gelebilir. Herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, adet döneminiz tedavinin başlangıcında başlasa bile bu ilacı kullanmaya devam edin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Uygun klindamisin kullanımı

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Enfeksiyonun ortadan kalktığından emin olmak için tüm ilaçlarınızı kullandıktan sonra doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir.

Bu ilaç bazı kişilerin baş döndürmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya başınız dönüyorsa tehlikeli olabileceği başka şeyleri yaptığınızdan emin olun.

Bu ilacı kullanırken ishali ortaya çıkarsa veya tedavinizi bitirdikten sonra hemen doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Bu, doktorunuzun teşhis ve tedavisi gereken ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Vajinal ilaçlar genellikle tedavi sırasında vajinadan sızar. İlacın giysinize girmesine engel olmak için, bir mini kapak veya hijyenik kadın bağı giyin. Tamponları ilaçları ıslatabileceğinden kullanmayın.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak ve geri dönmediğinden emin olmak için iyi sağlık alışkanlıkları da gerekiyor.

Bu ilacı kullanırken cinsel ilişkiye girme. Cinsel ilişki olması ilacın gücünü azaltabilir. Bu ilacın da çalışmamasına neden olabilir.

Vajinal klindamisin kremi ile tedaviyi bıraktıktan sonra 72 saat boyunca prezervatif, diyafram veya servikal kapaklar gibi lateks (kauçuk) kontraseptif ürünleri kullanmayın. Krem, lateks ürünlerini zayıflatan veya zarar veren, hamileliği önlemek için düzgün çalışmamasına neden olan yağlar içerir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Cleocin Vajinal Kullanırken Alınacak Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Cleocin Vajinal Yan Etkiler

Cleocin Vajinal (klindamisin topikal)

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Bakteriyel Vajinit metronidazol topikal, klindamisin, Cleocin, tinidazol, MetroGel-Vajinal, asetik asit topikal, Tindamax, Cleocin Pediatrik, Clindamax, Flagyl ER, Clindesse, Cleocin Fosfat, Cleocin Ovüller, Nuvessa, Fem pH, Relagard

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Cleocin Vajinal destek grubuna katılın.