Yara örtüleri (basınçlı yaralar)

Yatak yaraları – basınçlı yara veya basınç ülseri olarak da adlandırılır – cilde uzun süreli baskı sonucu ciltte ve altta yatan dokuda yaralanmalar. Yatak odaları genellikle vücudun kemikli bölgelerini örten topuk, ayak bilekleri, kalçalar ve kuyruk kemiği gibi cildi üzerinde gelişir.

Yorgancığa yakalanma riski en çok olan insanlar, pozisyonlarını değiştirme yeteneklerini sınırlayan, tekerlekli bir sandalyeyi kullanmalarını gerektiren tıbbi duruma sahip olan veya uzun süre bir yatağa kapatan kişilerdir.

Evre I

Yatak odaları hızlı bir şekilde gelişebilir ve tedavisi genellikle zordur. Bazı şeyler yorgunluğun önlenmesine yardımcı olan ve iyileşmeye yardımcı olan birçok şey olabilir.

Evre II

Yatak odaları ciddiyetine göre dört aşamadan birine girer. Basınç ülserlerinin önlenmesi ve tedavisini destekleyen profesyonel bir organizasyon olan Ulusal Basınç Ülseri Danışma Paneli, her aşamayı şöyle tanımlıyor:

Evre III

Basınç ağrısının başlangıç ​​aşaması aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Evre IV

Evre II’de

Evre III’te, ülser derin bir yaradır

Evre IV ülseri, büyük ölçekli doku kaybını gösterir

Yüzeyi sarı, kahverengi, siyah veya ölü doku ile kaplıysa basınç ülseri kademesiz kabul edilir. Yaranın ne kadar derin olduğunu görmek mümkün değildir.

Derin bir doku yaralanması aşağıdaki özelliklere sahip olabilir

Tekerlekli sandalyeyi kullananlar için, aşağıdaki siteler üzerinde deride basınçlı yaralar sıklıkla görülür

Bir yatağa kapalı insanlar için ortak siteler şunları içerir:

Bir basınç ülseri erken belirtileri veya belirtileri fark ederseniz, bölgedeki baskıyı hafifletmek için pozisyonunuzu değiştirin. 24 ila 48 saat içinde düzelme görmüyorsanız, doktorunuza danışın. Ateş, drenaj veya bir boğazdan gelen kötü koku veya çevredeki deride artmış ısı ve kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri gösteriyorsanız acil tıbbi yardım isteyin.

Yatak odasına ciltteki basınç baskısı sebebiyle cilde ve yakın dokulara kan akışını sınırlar. Hareketliliğin sınırlı olması ile ilgili diğer faktörler cildin hasar görmesine neden olabilir ve basınç yaralarının oluşmasına katkıda bulunur. Katkıda bulunan üç ana unsur şunlardır:

Sürekli basınç. Cildiniz ve altındaki dokular kemik ile bir tekerlekli sandalye veya bir yatak gibi bir yüzey arasında sıkıştığında basınç dokulara oksijen ve diğer besleyiciler veren küçük damarlarda (kılcal damarlar) akan kan basıncından daha büyük olabilir. Bu gerekli besinler olmadan cilt hücreleri ve dokuları hasar görür ve sonunda ölebilir.

Bu tür baskılar, kas veya yağ ile iyi doldurulmayan ve omurga, kuyruk kemiği, omuz bıçak ağızları, kalçalar, topuklar ve dirsekler gibi bir kemik üzerinde uzanan bölgelerde görülme eğilimindedir.

Eğer hareket etmede güçlük çekiyorsa ve otururken ya da yatarken pozisyon değiştirmeyi başaramadıklarında insanlar baskı yaraları gelişme riski altındadır. Hareketsizlik,

Aşılmaz

Derin doku hasarı

Sık görülen basınç yaraları alanları

Ne zaman bir doktor görmelisin

Yalancı bale değerlendirilmesi

Doktor soruları

Testler

Tedavi ekibi

Basıncın düşürülmesi

Yaraların temizlenmesi ve sarılması

Hasarlı dokuları çıkarma

Diğer müdahaleler

Ameliyat

Tekerlekli bir sandalyede yeniden konumlandırma

Yatakta yeniden konumlandırma

Cilt bakımı

Beslenme

Diğer stratejiler

Basınçlı yaralar riskini artıran diğer faktörler arasında

Basınç ülserlerinin komplikasyonları arasında

Bir yara bakımı değerlendirmek için, doktorunuz

Doktorunuz aşağıdaki testleri sipariş edebilir

Evre I ve II yatak yatakları, genellikle birkaç hafta ila aylar içinde iyileşen yara ve devam eden uygun genel bakım ile konservatif bakım yapılır. Evre III ve IV yorgunlukların tedavisi daha zordur.

Yara bakımının birçok yönüne değinmek genellikle multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir. Bakım ekibinizin üyeleri aşağıdakileri içerebilir:

Yara torbasının tedavisinde ilk adım, ona neden olan basıncın azaltılmasıdır. Stratejiler şunları içerir

Yeniden konumlandırma. Eğer baskı hissi varsa, düzenli olarak yeniden konumlandırmanız ve doğru pozisyonlara yerleştirmeniz gerekir. Tekerlekli sandalyeyi kullanıyorsanız, 15 dakikada bir yük değiştirmeyi deneyin. Her saat yeniden konumlandırmayla ilgili yardım isteyin. Bir yatağa kapalı iseniz, pozisyonları her iki saatte bir değiştirin.

Yeterli üst vücut dayanıklılığınız varsa, trapez çubuğu gibi bir aygıt kullanarak kendinizi yeniden konumlandırmayı deneyin. Bakıcılar kaldırma ve yeniden konumlandırma konularında nevresimler kullanabilirler. Bu, sürtünmeyi ve kesmeyi azaltabilir.

Yaranın iyileşmesinde yardımcı olan bakım aşağıdakileri içerir

Sargı bezleri uygulama. Bir pansuman, bir yara nemli tutarak, enfeksiyona karşı bir bariyer oluşturarak ve çevredeki cildi kuru tutarak iyileşmeyi hızlandırır. Giyinme seçenekleri arasında filmler, gazlı bezler, jeller, köpükler ve işlem görmüş kaplamalar bulunur. Sarf malzemelerinin bir kombinasyonu kullanılabilir.

Doktorunuz yaranın büyüklüğü ve şiddeti, deşarj miktarı ve pansuman yerleştirme ve çıkarma kolaylığı gibi çeşitli faktörlere dayalı bir pansuman seçer.

Düzgün bir şekilde iyileşmek için, yaraların hasar görmüş, ölü veya enfekte dokularından arındırılmış olması gerekir. Bu dokunun çıkarılması (debridman) yaranın ciddiyetine, genel durumunuza ve tedavi hedeflerine bağlı olarak bir dizi yöntemle gerçekleştirilir.

Kullanılabilecek diğer müdahaleler

İyileşemeyen bir boğaz ağrısı ameliyat gerektirebilir. Ameliyatın amacı, hijyen ve görünümün iyileştirilmesi, enfeksiyonun önlenmesi veya tedavisi, yara yoluyla sıvı kaybının azaltılması ve kanser riskinin azaltılmasıdır.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, işlemin tipi esas olarak yaranın konumuna ve daha önceki bir ameliyattan alınan yara dokusuna bağlıdır. Genel olarak, çoğu basınç yarası kasınızı, cildi veya diğer dokuları kullanarak yara örtülerek etkilenen kemiğin yastığıyla (flep rekonstrüksiyonu) tamir edilir.

Basınçlı yanakları tedavi etmek ve önlemek, sizin, ailenizin üyeleri ve bakıcıları zorunlu kılıyor. Doktorunuz, hemşirelik çalışanları ve bir sosyal hizmet görevlisi tarafından ele alınması gereken konular şunlardır:

Yatak odaları tedavi etmektense önlenmek daha kolaydır, ancak bu işlemin kolay ya da karmaşık olmadığı anlamına gelmez. Ve tutarlı, uygun önleyici bakımla yaralar halen gelişebilir.

Doktorunuz ve bakım ekibinin diğer üyeleri, evde bakım yardımı ile kişisel bakım olsun isterse hastanede profesyonel bakım ya da başka bir durum olsun, iyi bir strateji geliştirmeye yardımcı olabilir.

Pozisyon değişiklikleri, basınç yaralarının önlenmesinde anahtardır. Bu değişikliklerin sık yapılması gerekir, yeniden konumlandırılması cilt üzerinde stres yaratmamak için gereklidir ve vücut pozisyonları savunmasız bölgeler üzerindeki baskıyı en aza indirgemelidir. Diğer stratejiler arasında cildinize iyi bakmak, iyi beslenme sağlamak, sigarayı bırakmak ve günlük egzersiz yapmak sayılabilir.

Tekerlekli sandalyede yeniden konumlandırmayla ilgili aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun

Yatakta yeniden konumlandırırken aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun

Cildinizin durumunu korumak ve izlemek, baskı kaşlarını önlemek ve birinci basamakta oluşan yaraları erken belirlemek için önemlidir; böylece kötüleşmeden önce tedavi edebilmenizi sağlar.

Doktorunuz, bir diyetisyen veya bakım ekibinin diğer üyeleri cildinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olması için beslenme değişiklikleri önerebilir.

Yorgunluk riskini azaltmaya yardımcı olabilecek diğer önemli stratejiler arasında şunlar sayılabilir:

Doktorunu ziyaret et