Yatak ıslatma tedavileri ve ilaçlar

Nem alarmları

Ilaç

Çoğu çocuk kendi başlarına ıslaklık geçirir. Yatak ıslatma öyküsü olan bir aile varsa, çocuğunuz muhtemelen ebeveynin yatağı ıslattığı yaş civarında yatak ıslatma işlemini durduracaktır.

Çocuğunuz zaman zaman ıslak bir akşam geçirmekten rahatsız olmazsa ya da utanmazsa, geleneksel ev ilaçları iyi işleyebilir. Bununla birlikte, sınıf öğrencisi uyku sırasında yatağı ıslatmaktan korkarsa, ilave tedaviler denemek daha fazla motive olabilir. Çocuğun ve ebeveynlerin motivasyonu, tedavinin seçimi ve başarısını etkileyebilir.

Bulursa, kabızlık veya uyku apnesi gibi yatağın ıslanmasının altında yatan nedenler diğer tedaviden önce ele alınmalıdır.

Pille çalışan bu küçük cihazlar – çoğu eczanede reçetesiz olarak bulunur – çocuğunuzun pijamaları veya yatak takımları üzerindeki neme duyarlı bir ped ile bağlanır. Pedi ıslaklık hissettiğinde alarm söner.

İdeal olarak, nem alarmı çocuğunuzun idrara çıkmaya başladığı zamana kadar çalar; çocuğunuzun uyanmasına yardımcı olmak, idrar akışını durdurmak ve tuvalete gitmek için zamanla başlar. Çocuğunuz ağır bir uyuyan ise, başka birinin alarmı dinlemesi ve çocuğu uyandırması gerekebilir.

Eğer nem alarmı denerseniz, bol bol zaman kazanın. Her türlü yanıtı görmek için genellikle en az iki hafta, kuru gecelerin tadını çıkarmak için ise 16 haftaya kadar sürebilir. Nem alarmları birçok çocuk için etkilidir, nüks veya yan etki riski düşüktür ve ilaçlardan daha uzun vadeli bir çözüm sağlayabilir. Bu cihazlar genellikle sigorta kapsamında değildir.

Son bir çare olarak, çocuğunuzun doktoru yatağı ıslatmayı durdurmak için ilaç reçete edebilir. Bazı ilaç türleri

Yavaş gece idrar üretimi. Desmopressin ilacı (DDAVP, diğerleri) vücudu gece daha az idrar yapmaya zorlayan doğal hormon seviyelerini (anti-diüretik hormon veya ADH) artırır. Ancak ilaç ile çok fazla sıvı içmek kandaki düşük sodyum seviyeleri ve nöbetler için potansiyel sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, ilaçla birlikte ve sonrasında sadece 8 ons (237 mililitre) sıvı akışı içilmesi önerilir. Çocuğunuza baş ağrısı varsa, kusarsa veya mide bulandırıyorsa bu ilacı vermeyin. Desmopressin, kampa gidecek gibi kısa vadeli durumlarda da kullanılabilir.

Gıda ve İlaç Dairesine göre, desmopressinin burun spreyi formülasyonları (DDAVP Nasal Spray, DDAVP Rhinal Tube, diğerleri) artık ciddi yan etkiler riski nedeniyle yatak ıslatma tedavisinde önerilmemektedir.

Bazen ilaçların bir kombinasyonu en etkilidir. Bununla birlikte, hiçbir garanti bulunmamaktadır ve ilaç sorunu çözmez. Yatak ıslatması, ilâç durdurulduğunda tipik olarak devam eder.